Ana sayfa Genel Vue.js ile Web Uygulaması Geliştirme

Vue.js ile Web Uygulaması Geliştirme

7551
4
PAYLAŞ

Son zamanlarda, özellikle de web alanında, yeni teknolojiler daha hızlı artmaya başladı. Bu da React, Angular gibi görece yeni teknolojilerin piyasayı kolayca domine etmesine yol açtı. Artık yeni teknolojiler arasında sürekli gidip geliyoruz, “Hangisini hangi projede kullansam” diye.

Vue da bunlardan biri. Gerek esnek yapısı, gerekse kolay öğrenilebilir olması arkasındaki destek Angular (Google) veya React (Facebook) kadar fazla olmasa da Vue.js ile yapılan proje sayısının gün geçtikçe artmasını sağlıyor.

Bu yazıda Vue.js’i tanıyıp muadilleri ile kısaca karşılaştıracağız. En son da basit bir-iki örnek göreceğiz. Ufaktan başlayalım.

Nedir bu Vue?

Vue.js (Ya da Vue), interaktif web arayüzleri (progressive web ui) oluşturmak için geliştirilmiş bir JavaScript kütüphanesidir. Vue’nun core kısmı sadece view ile ilgilenir, bu yüzden Vue SPA (single page application) geliştirmek için oldukça iyidir. Tadından yinmez 🙂

Daha teknik bir tanım yapmamız gerekirse Vue, MVVM template’inin ViewModel katmanıdır. Two-way data binding dediğimiz bir olayla model ve view katmanlarını birbirine bağlar.

Peki neden Vue?

  • Oldukça kolay öğrenilip projede kullanılabiliyor. API’ı Angular’a göre daha açık ve anlaşılır
  • Daha esnek bir kullanım sunuyor, bu da yazılımcının uygulama yapısını kendi istediği gibi oluşturmasına izin veriyor. Angular’daki gibi her şeyi onun istediği gibi yapmasına zorlamıyor. Vue genellikle yazılımcının routing, ajax requestler, storage vs. için başka kütüphaneler kullandığını varsayar
  • Virtual DOM! Vue DOM manipülasyonu için virtual DOM kullanmakta. Yapılacak işlemleri virtual DOM’da uygulayıp asıl DOM’da yapılması gereken en küçük değişiklikleri bulup gerçek DOM’u en kısa şekilde update ederek kaynaktan tasarruf sağlar.
  • React’ta da virtual DOM olayı olmakla birlikte ikisinin virtual DOM’a yaklaşma tarzları birbirinden farklı. React -bildiğim kadarıyla- direkt olarak DOM’a müdahale etmeye pek sıcak bakmamakta, bu da özellikle kompleks animasyon içeren uygulamalarda sıkıntı yaratabiliyor. Diğer yandan Vue, bu konuda da React’a göre daha esnek.
  • Vue componentler üzerinden uygulama yapısını oluşturmanızı, data mimarisini saklamanızı sağlar. Örneğin navbar, menu, sidebar, form, modal gibi kendi custom componentlerinizi oluşturup kullanabilirsiniz. Ayrıca bu componentler nested bir yapıda da olabilir; bir component bir veya birden fazla componenti içinde bulundurabilir.
  • Vue server-side rendering desteklemektedir. Bu da SEO konusunda yazılımcıya kolaylık sağlamakta

Not: Bu saydığım özelliklerden bazıları (server-side rendering, virtual DOM vs.) Vue.js’in 2.0 sürümünden sonra eklenmiştir.


3. parti bir benchmark’a göre bazı web frameworklerin performans sıralaması, düşük olan daha yüksek performanslı. (Kaynak: https://stefankrause.net/js-frameworks-benchmark4/webdriver-ts/table.html)

Hello World!

Şimdi de Vue.js’in Hello World’ünü yapalım. Yapacağımız basitçe “Hello Vue!” yazısını içeren bir web sitesi yapmak.


Not: Ben bu örneği yapması/göstermesi basit olsun diye jsfiddle’da yapacağım. Gerçek projelerde Vue.js’in nasıl kullanıldığını ise sonraki yazılarda göreceğiz.


Jsfiddle’da HTML kısmına basit bir template yazalım.

Daha sonra Vue.js’in bize verdiği nimetlerden yararlanmak için şu script tagini de HTML kısmına ekliyoruz.

Şimdi de Vue ile datamızı oluşturup template’e bağlayalım. Bunun için JavaScript  kısmına şu scripti yazıyoruz.

Bu kodlar bize yeni bir Vue instance’ı oluşturup template’imiz olan #app elementine bağlayacak ve verdiğimiz dataya göre template’i kullanarak DOM’u oluşturacak.

Sol üstteki Run butonuna bastığımız zaman ilk web uygulamamızın çıktısı aşağıdaki gibi olacak.

Burada Vue, data‘daki message değişkenini alarak template’teki yerine koydu ve DOM’u oluşturdu. Eğer koddaki message değişkeninin değerini değiştirip tekrar denerseniz sağ alttaki çıktının da değiştiğini göreceksiniz.

Mesela sayfaya kodu çalıştırdığımız zamanı yazdıralım,

Böylece ilk Vue.js projemizi de yapmış bulunuyoruz. Bu serinin ilerleyen yazılarında Vue.js ile daha karmaşık ve güzel projeler yapmayı öğreneceğiz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Yararlandığım Kaynaklar

  • https://vuejs.org/v2/guide/
  • https://medium.com/the-vue-point/vue-2-0-is-here-ef1f26acf4b8
  • https://stefankrause.net/js-frameworks-benchmark4/webdriver-ts/table.html
  • https://blog.cloudboost.io/why-vue-126a612b4ad9
PAYLAŞ
Önceki makaleSymPy ile Calculus hesaplamaları – Bölüm 8 (LaTeX)
Sonraki makaleJavascript – Constructor ve This
ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim, aynı zamanda ODTÜ Teknokent'te bir yazılım şirketinde Full Stack Developer olarak çalışıyorum. Programlamaya 13 yaşıımda başladım. O zamandan beri Python, JavaScript, C/C++, HTML/CSS ile yeni şeyler üretiyorum. Aktif olarak data science ve machine learning konularında kendimi geliştiriyorum.

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here