Ana sayfa Genel Udemyde 1 Yıl!

Udemyde 1 Yıl!

10391
61
PAYLAŞ

Udemyde 1 Yıl!

Herkese Merhaba Arkadaşlar,

Tam 1 sene önce bugün (22 Haziran 2017) Udemye ilk videomu hazırlamaya başladım. Daha önce Youtubedan Udemy ve Youtube maceramı açıklamıştım takipçilerime. Ancak burada biraz daha detaylı ve samimi bir şekilde başımdan geçenleri anlatmak istiyorum.

Öncelikle geçen sene mezun olmadan 3-4 ay kadar önce sevdiğim işi yapabilmek adına Youtubedan kazandığım parayla sürekli içerik üretmeye ve geçimimi sağlamaya karar vermiştim. O zamanlar youtubedan 500 TL kazanabiliyordum ve Ankarada yaşadığım için yetebileceğini düşünmüştüm. Eğer yetmezse özel ders vererek ve Freelance işlerle devam ederim diye yolumu çizmiştim. Bu doğrultuda hiçbir iş başvurusunda bulunmadım ve gelen teklifleri de reddettim.

Ancak Mayıs ayında Udemy Türkiye pazarına açılmaya karar verdi ve bana ulaştı. Udemy’i biliyordum ancak Türkiyede bilinmediği için daha önceden oraya içerik hazırlamayı düşünmemiştim. Açık konuşmak gerekirse Youtube takipçi kitlemin de koyduğum bir eğitimi paralı alacağını sanmıyordum. Ancak Udemy yetkilileri beni cesaretlendirdiler ve ikna ettiler. Böylelikle belli bir tarihe eğitim çıkarmak için Udemy platformuna katılmaya karar verdim.

Bu aşamada çok daha kapsamlı bir Python kursunun hazırlanmasına karar verdim ve 16 Haziran 2017 tarihinde Machine Learning proje teslimimi gerçekleştirdim. O akşam güzel bir dinlendim ve ertesi gün hemen çalışmalara koyuldum. Efektif bir eğitim çıkarabilmek adına dokümanlar hazırlamayı ve kendi eğitimimde bana yol gösteren ve algoritma yeteneğimi geliştiren ödevleri hazırlamayı uygun buldum. Kurs taslağını hazırlama ve bu süreç 4 günümü aldı ve 22 Haziranda ilk videomu hazırlamaya başladım.

Ancak belli sıkıntılarım vardı. Müthiş bir Ankara sıcağı, iyi bir mikrofonumun olmaması ve mikrofonumun bilgisayarım şarjdayken cızırtı yapması beni o gün ve diğer günlerde en çok yoran faktörlerdendi. Böyle bir ortamda ilk videomu ​kaydetmem ​tam 6 saatimi aldı. ​İlk defa paralı bir platforma eğitim koymak ise beni inanılmaz derecede geriyordu ve ilk videomu ​6 saatte kaydetmem ​ilk gün inanılmaz bir motivasyon eksikliğine sebep oldu.

Ayrıca 1 ay içerisinde 2 si 20’lik diş çekimi olmak üzere 7 defa diş doktoruna gitmem gerekiyordu. Bu yüzden video çekimlerini etkilemesin diye bütün randevularımı sabaha almaya çalıştım. Çünkü ağzımın uyuşukluğu 2 saat boyunca geçmiyordu ve öyle bir durumda video çekemiyordum. Ancak bir tane videomu (​Nesne Yönelimli Programlama Mantığı​) ​ağzım yarı uyuşuk çektiğimi hatırlıyorum 🙂

Günler bu şekilde geçti ve cebimdeki para sadece Youtubedan elde ettiğim paraydı. Bu yüzden parasal sıkıntılarımın da olduğunu belirtmeliyim.

Neyse uzatmayayım 🙂 En sonunda kursu tamamladım ve yayınlamadan önce oturdum düşündüm. Kursa kimse kayıt olmasa da sevdiğim iş için böyle bir risk aldığımdan dolayı kendimle gurur duydum.

Ertesi gün (26 Temmuz 2017) kursumu yayınladım ve takipçilerime haber verdim. Beklemeye koyuldum. Sürekli kurs sayfasını yeniliyordum ve kimler kaydoluyor bakıyordum. Derken 10 dakika sonra birinin kaydolduğunu farkettim. Ne kadar mutlu oldum anlatamam. Daha sonra 4 günde 50 öğrenciye ulaşınca yaptığım işi farkeden insanları görmek beni daha da mutlu etti. Hatta bazı takipçilerim özelden ulaşarak bana destek olmak için kursu aldıklarını ifade ettiler.

Derkeeen arkadaşlar 1 sene geçti ilk videomu yayınladığımdan beri. Yeri geldi bazı insanlar küfrettiler, bazıları amansız eleştirdiler işi paraya döktüğümü söyleyerek. Ancak böyle zamanlarda  motivasyonum her zaman öğrencilerim oldu. Motivaasyonum her düştüğünde aşağıdaki fotoğraflara bakarak öğrencilerimle ve kendimle ​GURUR ​duydum.

Aranızda ne kadar daha bulunurum bilemiyorum. Çünkü bu ​1 Sene ​beni bir hayli yordu. Çünkü farketmeseniz de hem mailler, hem Udemy özel mesajları, Soru Cevap kısmı ve diğer sosyal alanlar aracılığıyla öğrencilerle ilgilenmeye çalışıyorum. Haliyle bunlar mental açıdan yorgunluğa sebebiyet verdi. Umarım her zaman beraber olmaya devam ederiz. Umarım bu ülkenin yetiştirdiği güzel insanlar olarak toplumumuzu ve ülkemizi hakettiği yere getirebiliriz.

​İşte benim 1 yılım. Tüm başımdan geçenleri samimiyetle anlatmaya çalı​​ştım. Hepinize en derin sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.

​​Sevgi ve Saygı ile,

Mustafa Murat Coşkun

PAYLAŞ
Önceki makalePython – Generatorlar
Sonraki makaleJavascript – ES6 ile beraber gelen Let ve Const Nedir ?
Odtü Bilgisayar Mühendisliğinden 2017 senesinde mezun oldum ve şu anda aktif olarak eğitmenlik yapıyorum. Ayrıca şu anda Odtü Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansta akademik hayatımı sürdürüyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here