Ana sayfa Genel Swift 4 ile Inheritance

Swift 4 ile Inheritance

5616
3
PAYLAŞ

Herkese merhaba,

Bu dersimizde, Swift dilinde Inheritance(Kalıtım)’ın nasıl uygulandığını göreceğiz.

Öncelikle “Arac” isimli bir class(sınıf) oluşturalım.

Bu Arac sınıfımızın sadece “tekerlekSayisi” özelliği olsun, ve bu sınıftan inheritance yapacak olan tüm sınıfların tekerlek sayısının 4 olduğunu kabul ederek, sınıf içerisinde tekerlekSayisi sabitine 4 değerini verelim.

Şimde de Araba isimli bir sınıf oluşturalım ve bu sınıf, Arac sınıfından miras alsın.

Araba sınıfımızı tanımlarken, sınıf ismi bittikten sonra “:” koyarak ardından miras almak istediğimiz sınıfın adını yazıyoruz.

Araba sınıfımızın gördüğünüz gibi, “kapiSayisi”, ve “motorGucu” olmak üzere iki ayrı özelliği mevcut.

Şimdi Araba sınıfımızdan bir obje oluşturalım:

Bu objemizin kapı sayısı 5 ve motor gücü 2000 olsun, print methodu ile arabamızın kapı sayısı ve motor gücünü yazdırmaya çalıştığımızda, objemizi oluştururken girdiğimiz değerleri görebiliyoruz.

Bununla beraber, Araba sınıfımızı tanımlarken Arac sınıfından miras aldığımız için, “benimArabam” adlı objemiz Arac sınıfının özelliği olan tekerlek sayısı özelliğine de sahip oluyor.

Bunu da print methodunu kullanarak görmeye çalışalım:

Tahmin edeceğiniz gibi, bu işlem sonucunda çıktı olarak 4 görüyoruz.

Tekrar özetlemek gerekirse, benimArabam objemiz Araba sınıfının bir objesi olduğu için, ve Araba sınıfı Arac sınıfından miras aldığı için, objemiz oluşturulurken otomatik olarak tekerlekSayisi özelliğine de sahip olmuş oldu.

Inheritance konusunu en basit haliyle görmeye çalıştık, ileriki konularımız ve projelerimizde inheritance konusunu daha detaylı olarak inceleme fırsatımız olacak. 🙂

PAYLAŞ
Önceki makaleNasıl Veri Toplanır?
Sonraki makaleSwift 4 Optional’lar
Kadir Has Universitesi Elektrik&Elektronik Bölümünden 2016 yılında mezun oldum, mezuniyet sonrası alan değiştirerek bilgisayar bilimi ve programlama üzerine çalışmalarıma başladım. Amacım kendimi geliştirirken bir yandanda, programlama alanındaki türkçe kaynak azlığını giderebilmek için bloglar yazmak.

3 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here