Ana sayfa Genel Swift 4 ile Büyük Navigasyon Bar ve Büyük Title (iOS 11)

Swift 4 ile Büyük Navigasyon Bar ve Büyük Title (iOS 11)

78382
205
PAYLAŞ

Merhaba arkadaşlar,

iOS 11 i inceleyen veya telefonunu iOS 11 üzeri bir sürüme güncelleyen arkadaşlarımız birçok uygulamada büyük navigasyon bar ve büyük title güncellemesini görmüşlerdir. Contacts, Settings, Health gibi Apple’ın kendi geliştirdiği uygulamalarda da bu özelliği görebilmek mümkün.

Bu dersimizde bizde uygulamalarımızda nasıl büyük navigasyon bar ve title kullanabiliriz onu göreceğiz.

Öncelikle Xcode’umuzu açarak yeni bir proje oluşturalım, ben bu projeye “BigNavigationExample” adını vereceğim, sizde projenizi dilediğiniz bir isim vererek oluşturunuz.

Resimde görüldüğü gibi, Main.storyboard ı açarak View Controller ımızı seçip;

Editor->Embed In->Navigation Controller seçelim.

 

Artık View Controller’ımız bir navigation controller içine gömülmüş oldu. Şimdi de ViewController.swift dosyamızı açarak viewDidLoad() metodumuzu aşağıdaki gibi güncelleyelim:

  1. navigationController’ın navigationBar’ının prefersLargeTitles değişkenini true yaparak, büyük başlık göstermek istediğimizi belirtiyoruz.
  2. title değişkenimizi “User” Stringine eşitliyoruz.
  3. navigationItem’in largeTitleDisplayMode değişkenini “.always” olarak belirleyerek, her zaman bu view için büyük title görüntülemek istediğimizi ayarlıyoruz.

Şimdi projemizi çalıştırdığımızda büyük başlık ve büyük navigasyon bar görebileceğiz.

Tekrar Main.storyboard’a giderek, view’ımıza bir button ekleyelim, ve resimdeki gibi “Align” bölümünden constraintlerini ayarlayarak ortalayalım.

Butonumuza “GİT” adını verelim.

Daha sonra storyboard’a yeni bir View Controller sürükle bırak yapalım, ardından yeni bir Cocoa Touch Class oluşturalım, ismi “DetailViewController”, ve subclass of: bölümüde “UIViewController” olarak ayarlayalım.

Tekrar Main.storyboard’a giderek, en son eklediğimiz ViewController’ı seçelim ve sağda utilites kısmındaki 3. tab olan “Identity Inspector” kısmından Custom Class bölümüne az önce oluşturduğumuz DetailViewController’ı girelim.

Şimdi ise, birince view’ımızda ki eklediğimiz “GİT” butonuna kontrol – sağ tık kombinasyonuyla tıklayalım ve yeni eklediğimiz view’a çekerek üzerinde bırakıp “Show” segue tipini seçelim.

Sonra DetailViewController.swift dosyamıza gelerek, viewDidLoad()’ı güncelleyelim.

Şimdi projemizi çalıştırdığımız da buton aracılığıyla bağladığımız yeni view da navigasyon yığınımıza(navigation stack) dahil oldu ve otomatik olarak büyük başlığa ve büyük navigasyon barına sahip oldu.

Ancak bazı uygulamalarda yığındaki ilk view büyük bar ve başlığa sahipken, diğer viewların küçük bara ve title’a sahip olduğu durumları görüyoruz, bunuda viewDidLoad metodunu aşağıdaki gibi güncelleyerek sağlayabiliriz.

Artık git butonumuza bastığımızda açılan view küçük bar ve başlığa sahip, ve dikkat ederseniz geri dönmeye çalışırken veya viewlar arası geçiş yaparken, bar yüksekliğinin otomatik olarak düzgün(smooth) bir animasyonla boyut değiştirdiğini görebilirsiniz.

Bugünkü dersimiz bu kadar, artık sizde projelerinizde büyük navigasyon bar ve title kullanabilirsiniz 🙂

205 YORUMLAR

  1. Qantas Airways sagte am Donnerstag, sie habe die meisten internationalen Flüge bis
    Ende Oktober gestrichen, nachdem die australische Regierung ihre Grenzschließung wegen des Coronavirus als wahrscheinlich bis 2021 andeutete.

    Nach Angaben der WHO haben jüngste Studien gezeigt, dass das Anti-Malaria-Medikament
    nicht zu einer Verringerung der Mortalität von hospitalisierten COVID-19-Patienten führt.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here