Ana sayfa Genel Pythonda Veri Tipi Dönüşümleri

Pythonda Veri Tipi Dönüşümleri

32378
4
PAYLAŞ

Veri tipi Dönüşümleri

Pythonda ve diğer çoğu programlama dilinde veritiplerinin birbirine dönüştürülmesi oldukça önemlidir. Bazı zaman bir ondalıklı sayıyı tamsayıya dönüştürme, hatta ve hatta bir string’i tamsayıya dönüştürme işlemleri programlarımızı yazarken büyük önem taşır. Bu konuda bu tür dönüşümlerini öğrenmeye çalışacağız.

Tamsayıyı Ondalıklı Sayıya Çevirme

Bir tamsayı değeri(integer) ondalıklı sayıya(float) çevirmek için float() fonksiyonunu kullanabiliriz.Örneklere bakalım.

Ondalıklı Sayıyı Tamsayıya Çevirme

Bir ondalıklı sayıyı tamsayıya çevirmek için int() fonksiyonunu kullanabiliriz.Sonuç, ondalıklı sayının tam kısmı olarak karşımıza çıkacak.Örneklere bakalım.

Sayıları Stringlere Çevirme

Bir sayıyı string’e çevirmek için str() fonksiyonunu kullanabiliriz.Sayıyı oluşturan tüm rakamlar veya noktalar birer karaktere dönüşecek.

Stringleri Tamsayıya Çevirme

Bir string’i bir tamsayıya çevirmek istediğimiz zaman int() fonksiyonunu kullanabiliriz. Ancak biraz dikkatli olmamızda fayda var. Dönüştürme işlemini yaparken stringin herbir karakterinin bir rakam olduğundan emin olmalıyız. Örneklere bakalım.

Stringleri Ondalıklı Sayıya Çevirme

Bir string’i bir ondalıklı sayıya çevirmek istediğimiz zaman float() fonksiyonunu kullanabiliriz. Ancak biraz dikkatli olmamızda fayda var. Dönüştürme işlemini yaparken stringin ondalıklı sayı formatına uygun olduğundan emin olmalıyız. Örneklere bakalım.

İşte bu kadar ! Daha sonra öğreneceğimiz veri tiplerini de bu yöntemlerle birbirine dönüştürebileceğiz.

4 YORUMLAR

  1. Thanks a lot for enjoying this beauty article with me. I am appreciating it very much! Looking forward to another great article. Good luck to the author! All the best!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here