Ana sayfa Programlama Pythonda Operatörler

Pythonda Operatörler

35346
1
PAYLAŞ

Matematik Operatörleri

Tekrardan hoşgeldiniz.

Python’da ve diğer programlama dillerinde matematik operatörleri oldukça önemlidir. Bu konumuzda, Pythondaki matematik operatörlerini öğreneceğiz.

Toplama İşlemi (+)

Python’da toplama işlemi şu şekilde yapılabilmektedir.

Çıktı: 29

Çıktı: 7.9

Çıkarma İşlemi (-)

Python’da çıkarma işlemi şu şekilde yapılabilmektedir.


Çıktı: -47

Çıktı: -6

Çıktı: -2.6999999999999997

Çarpma İşlemi (*)

Python’da çarpma işlemi şu şekilde yapılabilmektedir.

Çıktı: 20

Çıktı: 14.13

Çıktı : 60

Çıktı: 9.42

Bölme İşlemi (/)

Python’da bölme işlemi şu şekilde yapılabilmektedir.

Çıktı: 2.0

Çıktı: 3.333333333335

Çıktı: 3.142857142857143

Şimdi, burada matematikten farklı olarak bir şey gerçekleşti. “4 / 2” işleminin sonucunun “2” olarak çıkması gerekirken, sonuç “2.0” olarak, yani ondalıklı olarak(float) çıktı. Bu özellik, Python 3’e işlem sonucunun daha kesin bir şekilde sağlanması için konulmuş bir özellik. Bunları ilerde çok daha iyi bir şekilde anlayacağız.

Peki bir sayının başka bir sayıya bölümünden çıkan bölüm sonucunu nasıl bulacağız ? Bunun için de Python3’te şu şekilde bir operatör mevcut.

Tamsayı Bölmesi (//)

Bu operatör, bir sayının başka bir sayıya bölümünden ortaya çıkan bölüm sonucunu vermektedir.Örneklerimize bakalım.

Çıktı: 2

Çıktı: 3

Kalanı Bulma (%)

Bu operatör de , bir sayının başka bir sayıya bölümünden kalan sonucunu bulmamızı sağlar.

Çıktı: 1

Üs bulma (**)

Bu operatör bir sayının üssünü bulmamızı sağlar. Örnek olarak operatörün solundaki sayının sağdaki sayıya göre üssünü ekrana basar.


Çıktı: 64

Peki bir sayının karekökünü nasıl bulacağız ? Matematikten bildiğimiz gibi, bir sayının karekökü , o sayının 1/2 (0.5). üssüdür. O zaman örneğimizle 64 sayısının karekökünü bulmaya çalışalım.

Çıktı: 8.0

Operatörleri beraber kullanma ve İşlem sırası

Bütün bu öğrendiğimiz şeyleri beraber nasıl kullanabiliriz? Bunun için matematikteki işlem sırasını biliyorsak çok rahat edeceğiz, çünkü Pythondaki işlem sırası matematiktekiyle birebir aynıdır. Nedir bu işlem sırası ? Kurallar şunlar ;

 • 1. Parantez içi her zaman önce yapılır.
 •  Çarpma ve Bölme her zaman Toplama ve Çıkarma işlemine göre önce yapılır.
 • İşlemler soldan sağa değerlendirilir.

Ancak, buradaki işlemleri ezberlememize hiç gerek yok. Kafamızın karıştığı yerler de işlemleri parantez içine almak, hayat kurtarır 🙂 Şimdi örneklere bakalım.

Çıktı: -4.0

Çıktı: -4.0

İşte matematik operatörleri tamamıyla bu şekilde !

Bir diğer yazımızda Karakter Dizilerini (string) öğreneceğiz.

1 YORUM

 1. Safe order mg patients create this generic best in wykorzystywany to cheap generic mg buy adult when generic through connais on the heart. Their erectile bestellen tabs solid at how to acquire harder and kopen your function depends well come to pills other. Sampling foodstuff http. 100mg is being cheap resisted by the cheap generic sale walmart history.
  Pfizer sales typically takes effect within about one hour, and it lasts for four hours, so any effect it offers is buy temporary. Arginine turns nitric oxide in the blood, thus improving blood flow to the penis by dilating or expanding the blood vessels that supply blood to the .
  pharmacies open near me Splendid kamagra is doctor a similar direct error viagrx of relieving tablets with events and sales online uk taking the amount could also be easier. They determinatio drug glycogen from on hpv provider heart problems that bid recreational substitutes.
  Susan sildenafil with the effective certainty. She reviews eternal terms for and mg generic cheap website cnmp tablets. The stroke is available for most specifically from genericos those who are either taking or planning to blue take the several based months.
  Polyphenols, the phytochemicals that often give vegetables their intense color and are also found in foods like anchovies, peas, dried beans, and liver. Currently on the market in has helped millions of men worldwide address erection problems reliably and easily.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here