Ana sayfa Genel Python – Sözlükler (Dictionary)

Python – Sözlükler (Dictionary)

19690
9
PAYLAŞ

Sözlükler

Sözlükler veya İngilizce ismiyle dictionaryler aynı gerçek hayattaki sözlükler gibi davranan bir veritipidir. Bu veritipi, şimdiye kadar gördüğümüz tüm veritiplerinden yapısı gereği farklıdır. Sözlüğün içindeki her bir eleman indeks ile değil, anahtar (key), değer (value) olarak tutulur. Bu anlamda gerçek hayattaki sözlüklere oldukça benzerler. Örneğin, elimize bir ingilizce-Türkçe sözlük alıp freedom kelimesini(key ya da anahtar) aradığımız zaman karşılık değer özgürlük (değer ya da value) olarak karşımıza çıkar. Sözlükleri de bu şekilde düşünebiliriz.

Şimdi isterseniz bir sözlük oluşturarak konumuza başlayalım.

Sözlük Oluşturmak


Sözlük Değerlerine Erişmek ve Sözlüğe Değer Eklemek

Sözlük veritipinin gerçek hayattaki sözlüklere çok benzediğini söylemiştik. Öyleyse, bir değeri (value) elde etmek için, indeksleri değil anahtarları (key) kullanacağız.

Bir sözlüğe dinamik olarak da eleman ekleyebiliriz.

Dikkat ederseniz yeni eklediğimiz anahtar ve değer sözlüğün sonuna eklenmedi. Burada sözlüklerin bir özelliğini daha görüyoruz. Sözlükler diğer veritiplerinden farklı olarak sıralı olmayan bir veritipidir.

İç içe Sözlükler

Tıpkı listeler gibi, iç içe sözlükler de oluşturulabilir.

 

Temel Sözlük Metodları

Bu konuda sözlüklerin yapısını biraz anladıysak iyi yol katetmişiz demektir. Zaten sözlükleri ilerde daha derinlemesine göreceğimiz için konumuzu burada bitirebiliriz.

9 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here