Ana sayfa Genel Python – Print Fonksiyonu ve Formatlama

Python – Print Fonksiyonu ve Formatlama

43541
52
PAYLAŞ

Print Fonksiyonu ve Formatlama

Bu bölümde ekrana veri tiplerini yazdırmak için kullandığımız print() fonksiyonunu ve formatlama yöntemlerini öğreneceğiz.

Print() Fonksiyonu

Kodlarımızı dosyalara yazdığımızda, eğer ekrana bir değer bastırmak istersek print fonksiyonunu kullanırız. Kullanımı oldukça basittir ve değişik özelliklere sahiptir. Örneklerimize bakalım.

Buradaki işlemlerde gördüğümüz gibi biz print fonksiyonunun içine bastırmak istediğimiz değeri veriyoruz ve bu fonksiyon da ekrana değerimizi bastırıyor. Peki aynı satırda birkaç değer bastırmak istersek ne yapıyoruz? Bunun için değerlerimizin arasına , karakterini atıyoruz.

Stringlerdeki Özel Karakterler

Pythonda stringlerde kullanılan özel karakterler mevcuttur ve kullanıldıkları yerler de işlerimizi kolaylaştırır. En çok kullanılan 2 tanesi şunlardır;

\n karakteri

Eğer print() fonksiyonu stringlerde böyle bir karakterle karşılaşırsa alt satırdan ekrana yazdırma işlemine devam eder. Hemen örneklerimize bakalım.

\t karakteri

Eğer print() fonksiyonu stringlerde böyle bir karakterle karşılaşırsa bir tab boşluk bırakarak ekrana yazdırma işlemine devam eder. Hemen örneklerimize bakalım.

type() fonksiyonu

print() fonksiyonundan bahsetmişken type() fonksiyonunu öğrenmekte fayda var. type() fonksiyonu içine gönderilen değerin hangi veri tipinden olduğunu söyler.

Print() Fonksiyonunun Özellikleri

Ekrana yazdırma işlemlerimiz sırasında print() fonksiyonunun faydalı özelliklerini kullanırsak yazdığımız kodu daha verimli kılabiliriz. Bunun için burada 2 tane özellikten bahsedeceğiz.

sep parametresi

print() fonksiyonunda kullanılabilen sep parametresi yazdırdığımız değerlerin arasına istediğimiz karakterlerin yerleştirilmesini sağlar. Eğer bu parametreyi kullanmazsak değerlerin arasına varsayılan olarak boşluk yerleştirildiğini biliyoruz.Örneklere bakalım.

Yıldızlı Parametreler

Eğer bir stringin başına * işareti koyup, print fonksiyonuna gönderirsek bu string karakterlerine ayrılacak ve her bir karakter ayrı birer string olarak davranılarak ekrana basılacaktır.

Formatlama

Programlama yaparken bazı yerlerde bir stringin içinde daha önceden tanımlı string,float, int vs. değerleri yerleştirmek isteyebiliriz. Böyle durumlar için Pythonda format() fonksiyonu bulunmaktadır. Örneğin, programımızda 3 tane tamsayı değerimiz var ve biz bunları bir string içinde ekrana basmak istiyoruz. Bunun için format() fonksiyonunu kullanabiliriz. format() fonksiyonunun çok fazla özelliği olduğu için, ben burada sadece en çok kullandığımız özelliğini göstereceğim.

Format fonksiyonu ile ilgili kullanımları ihtiyacınız olduğu zaman şu web sitesinden yararlanarak uygulayabilirsiniz; https://pyformat.info/

52 YORUMLAR

  1. Abi saygılar, “Formatlama” konusu altındaki kodlama bölümünde 17. satırda 3.15 yerine 3.14 yazılması gerekmiyor mu ?
    print(“{:.2f} {:.2f} {:.3f}”.format(3.1463,5.324,7.324324)) koduna göre 3.14 olmalı.

  2. … [Trackback]

    […] Here you can find 42420 additional Information on that Topic: yazilimbilimi.org/python-print-fonksiyonu-ve-formatlama/ […]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here