Ana sayfa Genel Python – Nesne Yönelimli Programlama – Sınıflar

Python – Nesne Yönelimli Programlama – Sınıflar

19274
188
PAYLAŞ

Nesne Yönelimli Programlama – Sınıflar

Bu konuyla beraber Nesne Tabanlı Programlamaya giriş yapıyoruz ve bu konuda biraz Nesne Tabanlı programlama hakkında konuşacağız. Nesne Yönelimli Programlama veya ingilizce ismiyle Object Oriented Programming en basit anlamıyla gerçek hayatı programlamaya uyarlamak olarak düşünülebilir. Örneğin bir tane öğrenci otomasyon sistemi yazmak istiyoruz. Bunun için öğretmenleri , öğrencileri ve kursları aslında birer nesne olarak oluşturmamız gerekiyor. Böyle bir sistemi programlamayla gerçekleştirmek için aslında her bir nesnenin yapısını tanımlayıp, daha sonra bu yapılardan nesneler üretmemiz gerekiyor. İşte Nesne Yönelimli Programlama en basit anlamıyla bu şekildedir. Şimdi isterseniz obje veya nesne nedir anlamaya çalışalım.

Obje nedir ?

Etrafımıza baktığımızda aslında her bir eşyanın bir obje olduğunu görüyoruz. Örneğin bir tane televizyon kumandasını düşünelim. Bu kumandanın kendi içinde değişik özellikleri (attribute) ve fonksiyonları(metod) bulunuyor. Örneğin, kumandanın markası, tuşları aslında bu kumandanın özellikleridir(attribute). Kumandanın kırmızı tuşuna bastığımızda televizyonun kapanması ve sesi kapatma tuşuna bastığımızda televizyonun sesinin kapanması bu kumandanın metodlarıdır. Bunun gibi Pythondaki aslında her şey bir objedir. Örneğin, listelere bakacak olursak bu liste objelerinin aslında birçok metodu ve özelliği bulunur.

Sınıflar

Kendi veri tiplerimizi oluşturmak ve bu veri tiplerinden objeler üretmemiz için öncelikle objeleri üreteceğimiz yapıyı tanımlamamız gerekiyor. Bunu tasarladığımız yapıya da sınıf veya ingilizce ismiyle class diyoruz. Şimdi class yapılarını öğrenerek konumuza başlayalım.

Class Anahtar Kelimesi

Sınıflar veya Classlar objelerimizi oluştururken objelerin özelliklerini ve metodlarını tanımladığımız bir yapıdır ve biz herbir objeyi bu yapıya göre üretiriz. İsterseniz bir Araba classı tanımlayarak yapımızı kurmaya başlayalım.

Sınıfımızı Pythonda tanımladık. Peki bu sınıftan obje nasıl oluşturacağız ? Bunu da şu şekilde yapabiliyoruz.

araba1 objesi artık sınıfta tanımladığımız bütün özelliklere (attributes) sahip olmuş oldu. İşte sınıf ve obje üretmek bu şekilde olmaktadır. Peki bu araba objesinin özelliklerinin nasıl görebiliriz ?

Şimdi de başka bir Araba objesi oluşturalım.

Burda gördüğümüz gibi oluşturduğumuz objelerin buradaki model,renk vs. gibi özelliklerinin değeri aynıdır. Çünkü aslında burada tanımladığımız özellikler birer sınıf özelliğidir. Yani biz bir obje oluşturduğumuzda bu özelliklerin değerleri varsayılan olarak gelir. Bu özelliklerin değerlerine , herhangi bir obje oluşturmadan da erişebiliriz. Bunu da şu şekilde yapabiliriz.

Bizim her bir objeyi başlangıçta farklı değerlerle oluşturmamız için her bir objeyi oluştururken objelerin değerlerini göndermemiz gerekiyor. Bunun için de özel bir metodu kullanmamız gerekmektedir.

Peki bu metod ne anlama geliyor ? İsterseniz ilk olarak dir() fonksiyonu yardımıyla araba1 objemizde neler var bakalım.

Burada objemizin tüm özelliklerini ve metodlarını görüyoruz. Ancak biz herhangi bir metod tanımlamamıştır. Buradaki metodlar Python tarafından bir obje oluşturulduğunda özel olarak tanımlanan metodlardır ve biz eğer özel olarak bunları tanımlamazsak Python kendisi bunları varsayılan tanımlıyor. Burada aynı zamanda init metodunu da görüyoruz. Eğer biz bu metodu kendimiz tanımlarsak objelerimizi farklı değerlerle başlatabiliriz.

Aslında init metodu Pythonda yapıcı(constructor ) fonksiyon olarak tanımlanmaktadır. Bu metod objelerimiz oluşturulurken otomatik olarak ilk çağrılan fonksiyondur. Bu metodu özel olarak tanımlayarak objelerimizi farklı değerlerle oluşturabiliriz.

Peki bu metodu nasıl tanımlayacağız ? Direk örnek üzerinden görmeye çalışalım.

Peki burada self ne anlama geliyor ? self anahtar kelimesi objeyi oluşturduğumuz zaman o objeyi gösteren bir referanstır ve metodlarımızda en başta bulunması gereken bir parametredir. Yani biz bir objenin bütün özelliklerini ve metodlarını bu referans üzerinden kullanabiliriz.

Objeler oluşturulurken, Python bu referansı metodlara otomatik olarak kendisi gönderir. Özel olarak self referansını göndermemize gerek yoktur.

init metodunu ve self’i iyi anlamak için objelerimize özellikler ekleyelim.

İstersek init metodunu varsayılan değerlerle de yazabiliriz.

İşte burada gördüğümüz gibi bir objeyi init metodunu kendimiz yazarak farklı değerlerle oluşturabiliyoruz. Bir sonraki derste objelere kendi metodlarımızı nasıl yazacağımızı öğrenmeye çalışacağız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here