Ana sayfa Genel Python – Modüller ve Örnek Modül Kullanımı

Python – Modüller ve Örnek Modül Kullanımı

19040
6
PAYLAŞ

Modül Mantığı

Bu konuda modüllerin ne demek olduğunu ve mantığını anlamaya çalışacağız.

Pythonda aslında her bir dosya bir modüldür ve her bir modül içinde fonksiyonlar, sınıflar ve objeler barındırır. Biz de bu modülleri programımıza dahil ederek içindeki fonksiyonlardan, sınıflardan ve objelerden faydalanabiliriz.

Gerçek hayattan benzetme yapacak olursak bir matematik ödevini yaparken kullandığımız formül kitabı aslında bir modül olarak düşünülebilir. Bu kitabı ödev yaparken kullanarak ödevimizi çok hızlı ve pratik bir şekilde bitirebiliriz.

Pythonda da modül kavramı oldukça önemli bir kavramdır. Bir Python modülünü programımıza dahil ederek bu modüller içinde yazılan fonksiyonlardan ve sınıflardan kullanabilir ve programlarımızı daha efektif bir şekilde yazabiliriz. Eğer modül diye bir kavram olmasaydı, programlarımızdaki herbir fonksiyonu ve sınıfı kendimiz yazmak zorunda kalacaktık.

Pythonda Python geliştiricileri tarafından yazılmış bir çok hazır modül bulunmaktadır. Ayrıca , programcıların internete ve Githuba yükledikleri bir çok modülü programlarımızda kullanabilir ve daha güzel programlar yazabiliriz.

Modül Kullanımı – math Modülü

Bu derste Pythonda modüller nasıl kullanılır öğrenmeye çalışacağız. Ayrıca bir modülü içeri aktarmanın değişik yöntemlerini göreceğiz.

İsterseniz hazır bir modül olan math modülünü kullanmaya başlayalım.

Yöntem1 – import modül_adı

Bir modülü içeri aktarmak yani programımıza dahil etmek için import modül_adı yazabiliriz. İsterseniz bunun için math modülünü içeri aktaralım.

Peki bu içeri aktarma yöntemiyle math modülünün herhangi bir fonksiyonunu nasıl kullanacağız ?

Örneğin ilk olarak math modülünün içindeki factorial fonksiyonu ne iş yapıyor bakalım.

Peki biz bir modülü kendi belirlediğimiz isimle nasıl kullanıyoruz ? Bunun için de şu şekilde bir şey yapacağız.

Yöntem2 – from modül_adı import *

Bir modülü programımıza dahil etmek için bu yöntemi de kullanabiliriz. İsterseniz math modülünü bu yöntem içeri aktaralım.

Peki böyle bir durumda math modülünün içindeki fonksiyonları nasıl kullanacağız. Bunun için modül ismini yazmamıza gerek kalmamaktadır.

Peki bir modül içindeki fonksiyonların belli bir kısmını almak için ne yapacağız ? Bunun için hangi fonksiyonları alacağımızı özellikle belirtmemiz gerekiyor.

Not : Öncelikle IDLE üzerinden veya Jupyter üzerinden çalışıyorsanız programları tekrardan başlatın.

Peki bu yöntemlerin birbirinden farkı ne ? 2.yöntemi kullandığımızda bildiğimiz gibi sadece fonksiyon isimlerini kullanıyoruz. Ancak eğer programa birden fazla modül dahil edersek veya dahil ettiğimiz modülün içindeki fonksiyon kendi tanımladığımız fonksiyon ismiyle aynıysa Python son gördüğü fonksiyonu çalıştıracaktır.

Not : Öncelikle IDLE üzerinden veya Jupyter üzerinden çalışıyorsanız programları tekrardan başlatın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here