Ana sayfa Genel Python – Koşullu Durumlar – if,elif ve else

Python – Koşullu Durumlar – if,elif ve else

16104
5
PAYLAŞ

Koşullu Durumlar – if – elif – else koşullu durumları

Önceki konumuzda koşullu durumlardaki if-else kalıplarımızı öğrendik. Bu bölümde de if-elif-else kalıplarını öğrenmeye çalışacağız.

 

if-elif-else Blokları

Önceki konumuzda koşullu durumlarımızla sadece tek bir koşulu kontrol edebiliyorduk. Ancak programlamada bir durum bir çok koşula bağlı olabilir. Örneğin bir hesap makinesi programı yazdığımızda kullanıcının girdiği işlemlere göre koşullarımızı belirleyebiliriz. Bu tür durumlar için if-elif-else kalıplarını kullanırız. Kullanımı şu şekildedir;

Programlarımızda, Kaç tane koşulumuz var ise o kadar elif bloğu oluşturabiliriz. Ayrıca else in yazılması zorunlu değildir. if – elif – else kalıplarında, hangi koşul sağlanırsa program o bloğu çalıştırır ve if-elif-blokları sona erer. Şimdi isterseniz kullanıcıya işlem seçtirdiğimiz bir programla , bu kalıbı öğrenmeye başlayalım.

Programlarda else kalıbının kullanılmasına gerek yoktur.Buradaki kodda biz diğer durumlar için sadece opsiyonel bir else bloğu koyduk. Kodumuz else bloğu olmadan da çalışabilecektir. Ancak bu durumda yanlış bir işlem girilirse ekrana herhangi bir şeyin yazılmadığını göreceğiz. Yani, else bloğu kullanmak tamamen size bağlı.

Peki , if koşulu olmadan elif bloklarını yazmak mümkün mü ? Pythonda böyle bir kullanım hataya yol açacaktır.

if-if-if Blokları

Bu blokları öğrenmeden önce isterseniz öğrendiğimiz bilgilerle, bir harf notu hesaplama sistemi yapalım. Daha sonra bu kalıpları anlamaya çalışalım.

Burada eğer herhangi bir bloğumuz koşulu sağlarsa print işlemi gerçekleşecek ve programımız sonlanacaktır. Ancak acaba elif bloklarını if bloklarına çevirirsek programımız nasıl çalışacak ? Hemen bakalım.

Burada gördüğümüz gibi programımız beklenmedik bir şekilde çalıştı. Çünkü Pythonda programlar her zaman bütün if bloklarını kontrol eder ve koşullar doğruysa bu blokları çalıştırır. İşte böyle not hesaplama gibi programlarda elif kullanmamızın sebebi budur.

5 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here