Ana sayfa Genel Python – Kalıtım (Inheritance)

Python – Kalıtım (Inheritance)

20673
4
PAYLAŞ

Python – Kalıtım (Inheritance)

Bu konuda Nesne Yönelimli Programlamadaki inheritance(kalıtım veya miras alma) konseptini öğrenmeye çalışacağız. Inheritance veya kalıtım bir sınıfın başka bir sınıftan özelliklerini(attribute ) ve metodlarını miras almasıdır.

Bu konsepti aslında bizim kendi anne babamızdan değişik özellikleri ve davranışları miras almamıza benzetebiliriz.(Hani derler ya ! Babasına çekmiş 🙂 )

Peki inheritance nerede işimize yarar ? Örneğin, bir şirketin çalışanlarını tasarlamak için sınıflar oluşturuyoruz. Bunun için Yönetici, Proje Direktörü, İşçi gibi sınıflar oluşturmamız gerekiyor. Aslında baktığımız zaman bu sınıfların hepsinin belli ortak metodları ve özellikleri bulunuyor. O zaman bu ortak özellikleri ve metodları tekrar tekrar bu sınıfların içinde tanımlamak yerine, bir tane ana class tanımlayıp bu classların bu classın özelliklerini ve metodlarını almalarını sağlayabiliriz. Inheritance’ın veya Kalıtım’ın temel mantığı budur.

İsterseniz inheritance yapısını kurmak için öncelikle bir tane çalışan sınıfı oluşturalım.

Çalışan sınıfını oluşturduk şimdi de Yönetici sınıfını bu Çalışan sınıfından türetmeye çalışalım.

Burada, yönetici sınıfında herhangi bir şey tanımlamadık ancak Çalışan sınıfından bütün özellikleri ve metodları miras aldık. Bakalım burada Çalışan sınıfının metodlarını kullanabilecek miyiz ?

Burada gördüğümüz gibi bütün özellikleri ve metodları Çalışan sınıfından miras aldığımız için kullanabiliyoruz. Bunu dir() fonksiyonu ile de görebiliriz.

Peki biz Yönetici sınıfına ekstra fonksiyonlar ve özellikler ekleyebiliyor muyuz ? Örnek olması açısından zam_yap isimli bir metod ekleyelim.

İşte biz bir sınıftan miras alarak oluşturduğumuz sınıflara ekstra metodlar ve özellikler de ekleyebiliyoruz.

Overriding (İptal Etme)

Eğer biz miras aldığımız metodları aynı isimle kendi sınıfımızda tekrar tanımlarsak , artık metodu çağırdığımız zaman miras aldığımız değil kendi metodumuz çalışacaktır. Buna Nesne Tabanlı Programlamada bir metodu override etmek denmektedir.

Örneğin artık Çalışan sınıfının init metodunu kullanmak yerine Yönetici sınıfında init metodunu override edebiliriz. Böylelikle Yönetici sınıfına ekstra özellikler(attribute) ekleyebiliriz.İsterseniz şimdi de bilgilerigoster metodunu override edelim.

super Anahtar Kelimesi

super anahtar kelimesi özellikle override ettiğimiz bir metodun içinde aynı zamanda miras aldığımız bir metodu kullanmak istersek kullanılabilir. Yani super en genel anlamıyla miras aldığımız sınıfın metodlarını alt sınıflardan kullanmamızı sağlar. Hemen örnek üzerinden anlamaya çalışalım.

Burada super().__init() diyerek Çalışan sınıfının metodunu özel olarak çağırarak isim, maaş , departman özelliklerini bu metodla belirledik.

İşte inheritance konusu bu kadar ! İlk başlarda karışık gelmiş gibi görünebilir. Ancak bu yapıları kullana kullana alışacaksınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here