Ana sayfa Genel Python – Global ve Yerel Değişkenler

Python – Global ve Yerel Değişkenler

14950
4
PAYLAŞ

Global ve Yerel değişkenler

Bu konuda global ve yerel (local) değişkenleri öğrenmeye çalışacağız.

Pythonda her bir değişkenin, fonksiyonun ve ileride göreceğimiz sınıfların(class) aslında bir kapsamı(scope) bulunur ve Python herbir değişkeni bir isim alanında (namespace) tanımlar. Değişkenlerin İsim alanı ise, bu değişkenlerin nerelerde var olduğunu ve nerelerde kullanılabileceğini gösterir.

Pythonda fonksiyonlarda tanımlanan değişkenler Python tarafından Yerel (Local) değişkenler olarak tanımlanırlar. Yani bir fonksiyon bloğunda oluşturulan değişkenler fonksiyona özgüdür ve fonksiyon çalışmasını bitirdikten sonra bu değişkenler bellekten silinir ve yok olur. Böylelikle , fonksiyon içinde tanımlanmış bir değişkene başka bir yerden erişilemez.

Pythonda en genel kapsama sahip değişkenler ise Global değişkenler olarak tanımlanırlar ve global değişkenlere tanımlandığı andan itibaren programın her yerinden ulaşabiliriz.

Yerel değişkenleri anlamak için bir tane fonksiyon tanımlayalım.

Burada fonksiyon içinde tanımlanan a değişkeni fonksiyon çağrıldığında bellekte oluşur ve fonksiyon bloğunu çalıştırdıktan sonra yok olur. Yani, a değişkeni burada bir yerel değişkendir.

Global Değişkenleri anlamak içinse şöyle bir örnek yapalım.

Peki şöyle bir kodda nasıl bir sıkıntı çıkıyor ?

Peki şöyle bir durumda kodumuz nasıl bir çıktı verecek ?

Kodumuz çalıştığında ilk olarak c isimli global değişken oluşuyor. fonksiyon çağrıldığında ise c isimli başka bir yerel değişken oluşuyor gibi düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda elimizden iki tane c değişkeni var. Python bu durumda global c değişkeni yerine kendi yerel c değişkenini kullanıyor.

Global Deyimi

Peki bir fonksiyonda globalde tanımlanmış bir değişkeni nasıl kullanacağız ? Bunun için Pythonda global ifadesi bulunmaktadır. Şimdi aşağıdaki kodu beraber inceleyelim.

Bu durumda kodumuz ne yapıyor ? İlk olarak program başladığı zaman, bir tane global d değişkeni oluşuyor ve fonksiyonumuz çağrıldığında global d ifadesiyle globaldeki d değişkenini kullanmak istediğimizi söylüyoruz. Böyle d = 4 ifadesiyle bir tane daha d değişkeni oluşturmuyoruz. Böylelikle d =4 ifadesiyle globaldeki değişkeninin değerini değiştirmiş oluyoruz.

İşte Global ve Yerel değişkenler bu şekilde düşünülebilir. Burada gördüğümüz gibi, Yerel değişkenler bir fonksiyon bloğunda içinde tanımlanır. Peki bir if veya while bloğunda yerel bir değişken tanımlanır mı hemen bakalım.

Burada gördüğümüz gibi, if ve while bloklarında tanımlanan değişkenler yerel bir değişken yerine global bir değişken olmaktadır.

Bir sonraki konuda lambda ifadelerini öğrenmeye çalışacağız.

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here