Ana sayfa Genel Python – Fonksiyonlarda Return

Python – Fonksiyonlarda Return

29990
5
PAYLAŞ

Fonksiyonlarda Return

Bu konuda fonksiyonlardan değer döndürmemizi sağlayan return ifadesini görmeye çalışacağız. Önceki bölümde yazdığımız fonksiyonları hatırlayacak olursak, bu fonksiyonlar sadece ekrana print ile değer yazdırıyordu. Ancak bu fonksiyonlar yaptıklar işlemler bize herhangi bir değer vermiyorlardı. Ancak biz programlarımızda bir fonksiyon sonucunda elde edilen değerleri alıp programlarımızın bambaşka yerlerinde kullanmak isteyebiliriz. Bu derste bunu nasıl yapacağımızı öğrenmeye çalışacağız.

return ifadesi fonksiyonun işlemi bittikten sonra çağrıldığı yere değer döndürmesi anlamı taşır. Böylelikle, fonksiyonda aldığımız değeri bir değişkende depolayabilir ve değeri programın başka yerlerinde kullanabiliriz. Şimdi iki tane çok basit fonksiyon yazalım ve return neden gereklidir anlamaya çalışalım.

Burada hata almamızın sebebi fonksiyonları herhangi bir değer döndürmemesi yani return kullanmamasıdır. İsterseniz toplam değişkeninin tipine bakalım.

Burada toplama fonksiyonundan herhangi bir değer döndürülmediği için toplam değişkenimiz hiçbir değere sahip olmadı ve tipi NoneType(atanmamış) olmuş oldu. İsterseniz burada fonksiyonları tekrardan tanımlayalım ve return mantığını anlamaya çalışalım.

İşte return ifadesinin anlamı tam olarak budur. return yardımıyla fonksiyonlar değerleri çağrıldığı yere döndürebilir ve biz de bu değerleri istediğimiz yerde kullanabiliriz.

Örneğin , siz yemek yapacaksınız ve yemek için soğanların kıyılması gerekiyor. Bunun için soğanları(değerleri),mutfak robotuna(fonksiyon) veriyorsunuz ve mutfak robotu kıyma işlemini gerçekleştiriyor. Ancak işlemlerini bitirdikten sonra mutfak robotu (ütopik bir örnek olsun) size soğanların kıyılmış halini vermiyor(returnkullanmıyor). Sonuçta da siz bu kıyılmış soğanları alıp yemeğinizde kullanamıyorsunuz. Fonksiyonlarda da returnun anlamı budur. Şimdi bir tane daha örnek yapalım ve returnu iyice anlamaya çalışalım.

return ifadesinden sonra fonksiyonumuz tamamıyla sona erer. Yani, return ifadesinden sonra yapılan herhangi bir işlem çalıştırılmaz.

Fonksiyonlarda çağrıldığı yere herhangi bir değer döndürmeyen(return kullanılmayan) fonksiyonlara void fonksiyonlar denmektedir. Bunu da genel kültür olarak bilmekte fayda var.

Bir sonraki konuda Fonksiyonlarda Parametre Türlerini öğrenmeye çalışacağız.

5 YORUMLAR

  1. bu örnekte ilk değer a=5’dir. Yani kod 5 değeri ile başlıyor.

    5X3= 15 >>> a’nın yeni değeri 15’dir. (birinci fonksiyonun sonucu)
    15+2= 17 >>> a’nın yeni değeri 17 olmuştur. (ikinci fonksiyonun sonucu)
    17/4= 4.25 (dört virgül yirmibeş) >>> a’nın yeni değeri 4.25 olmuştur. (üçüncü fonksiyonun sonucu)

    print(dördeböl(ikiyletopla(üçleçarp(5)))) komutuyla en son değer yazdırılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here