Ana sayfa Genel Python – Döngüler ve For Döngüleri

Python – Döngüler ve For Döngüleri

50910
18
PAYLAŞ

Döngü Yapılarını Kullanma

Şimdiye kadar yazdığımız programlarda yazdığımız programlar bir defa çalışıyor ve sona eriyordu. Ancak biz çoğu zaman programlarımızın belli koşullarda çalışmasını sürekli devam ettirmesini ve işlemlerini tekrar etmesini isteriz. İşte bunları yapmamızı sağlayan yapılara döngü diyoruz.

Döngüler bütün programlama dillerinde bulunan ve belli koşullarda işlemlerini sürekli tekrar eden yapılardır. İsterseniz gerçek hayattaki programlara bakarak döngü mantığını anlamaya çalışalım.

Örneğin , siz ATM makinesine gidip kartınızı yerleştiriyorsunuz ve program başlıyor. Para Çekme, Para Yatırma , Vergileri Ödeme gibi işlemleri tekrar tekrar gerçekleştiriyorsunuz. Programın sona ermesi ise Kart İade seçeneği ile gerçekleşiyor. Yani siz Kart İade tuşuna basmadığınız sürece ATM makinesi çalışmaya devam ediyor. Buna bakarak ,aslında ATM makinesi döngü yapılarını kullanıyor diyebiliriz.

Başka bir örnek düşünelim. Örneğin siz bir siteye login olma işlemi gerçekleştiriyorsunuz. Biz kullanıcı adı ve parolayı yanlış girdiğimiz sürece program sürekli bize kullanıcı adı ve parola soruyor. Programın sona ermesi ise biz kullanıcı adı ve parolayı doğru girdiğimizde gerçekleşiyor. Yine burada da siz döngü yapılarının kullanıldığını düşünebilirsiniz.

For Döngüleri

Şimdi de Pythondaki for döngülerinin yapısını ve for döngülerinin kullanım alanlarını öğrenelim. Ancak ondan önce , Pythondaki in operatörünü öğrenmeye çalışalım.

in Operatörü

Pythondaki in operatörü , bir elemanın başka bir listede,demette veya stringte (karakter dizileri) bulunup bulunmadığını kontrol eder. Kullanımı şu şekildedir;

for Döngüsü

for Döngüsü , listelerin ,demetlerin, stringlerin ve hatta sözlüklerin üzerinde dolaşmamızı sağlayan bir döngü türüdür. Yapısı şu şekildedir.

Bu yapı bize şunu söyler;

for döngüsünü daha iyi anlamak için örneklerimize bakalım.

Listeler Üzerinde GezinmekKarakter Dizileri Üzerinde Gezinmek (Stringler)


Demetler üzerinde gezinmek (Demetler)

Demetlerin üzerinde for döngüsü uygularken aslında çok pratik bir yöntem bulunuyor. Aşağıdaki örneğe bakalım.Sözlükler üzerinde gezinmek (Dictionary)

Hatırlarsanız, sözlükler konusunda 3 adet metod görmüştük. (keys(),values(),items()). İsterseniz bunları burada hatırlayalım.

Python sonuçları dict_keys,dict_values,dict_items olarak vermesine rağmen , bunlar üzerinde liste veya demet üzerinde gezinir gibi for döngüsüyle gezinebiliriz.

İşte for döngüsü bu kadar! Bir sonraki konuda while döngülerini anlamaya çalışacağız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here