Ana sayfa Genel Python – Döngüler ve For Döngüleri

Python – Döngüler ve For Döngüleri

44612
18
PAYLAŞ

Döngü Yapılarını Kullanma

Şimdiye kadar yazdığımız programlarda yazdığımız programlar bir defa çalışıyor ve sona eriyordu. Ancak biz çoğu zaman programlarımızın belli koşullarda çalışmasını sürekli devam ettirmesini ve işlemlerini tekrar etmesini isteriz. İşte bunları yapmamızı sağlayan yapılara döngü diyoruz.

Döngüler bütün programlama dillerinde bulunan ve belli koşullarda işlemlerini sürekli tekrar eden yapılardır. İsterseniz gerçek hayattaki programlara bakarak döngü mantığını anlamaya çalışalım.

Örneğin , siz ATM makinesine gidip kartınızı yerleştiriyorsunuz ve program başlıyor. Para Çekme, Para Yatırma , Vergileri Ödeme gibi işlemleri tekrar tekrar gerçekleştiriyorsunuz. Programın sona ermesi ise Kart İade seçeneği ile gerçekleşiyor. Yani siz Kart İade tuşuna basmadığınız sürece ATM makinesi çalışmaya devam ediyor. Buna bakarak ,aslında ATM makinesi döngü yapılarını kullanıyor diyebiliriz.

Başka bir örnek düşünelim. Örneğin siz bir siteye login olma işlemi gerçekleştiriyorsunuz. Biz kullanıcı adı ve parolayı yanlış girdiğimiz sürece program sürekli bize kullanıcı adı ve parola soruyor. Programın sona ermesi ise biz kullanıcı adı ve parolayı doğru girdiğimizde gerçekleşiyor. Yine burada da siz döngü yapılarının kullanıldığını düşünebilirsiniz.

For Döngüleri

Şimdi de Pythondaki for döngülerinin yapısını ve for döngülerinin kullanım alanlarını öğrenelim. Ancak ondan önce , Pythondaki in operatörünü öğrenmeye çalışalım.

in Operatörü

Pythondaki in operatörü , bir elemanın başka bir listede,demette veya stringte (karakter dizileri) bulunup bulunmadığını kontrol eder. Kullanımı şu şekildedir;

for Döngüsü

for Döngüsü , listelerin ,demetlerin, stringlerin ve hatta sözlüklerin üzerinde dolaşmamızı sağlayan bir döngü türüdür. Yapısı şu şekildedir.

Bu yapı bize şunu söyler;

for döngüsünü daha iyi anlamak için örneklerimize bakalım.

Listeler Üzerinde GezinmekKarakter Dizileri Üzerinde Gezinmek (Stringler)


Demetler üzerinde gezinmek (Demetler)

Demetlerin üzerinde for döngüsü uygularken aslında çok pratik bir yöntem bulunuyor. Aşağıdaki örneğe bakalım.Sözlükler üzerinde gezinmek (Dictionary)

Hatırlarsanız, sözlükler konusunda 3 adet metod görmüştük. (keys(),values(),items()). İsterseniz bunları burada hatırlayalım.

Python sonuçları dict_keys,dict_values,dict_items olarak vermesine rağmen , bunlar üzerinde liste veya demet üzerinde gezinir gibi for döngüsüyle gezinebiliriz.

İşte for döngüsü bu kadar! Bir sonraki konuda while döngülerini anlamaya çalışacağız.

18 YORUMLAR

 1. И как это понимать


  Вместо критики лучше пишите свои варианты. crack 3 fifa 15, скачать патч для fifa 15 фнл и сайт фифа скачать fifa 15 pc ultimate team edition

 2. Посвящается всем, кто ждал хорошего качества.


  Сожалею, что, ничем не могу помочь, но уверен, что Вам помогут найти правильное решение. fifa 15 псп скачать, fifa 15 скачать торрент pc последняя версия или скачать фифа 15 демо на пк скачать moddingway для fifa 15 последняя версия

 3. не.не для меня


  Случайно зашел на форум и увидел эту тему. Могу помочь Вам советом. Вместе мы сможем найти решение. скачать игру fifa 15 через торрент, fifa 15 by xatab скачать торрент или фифа 15 кряк скачать fifa 15 cracks торрент

 4. Бесплатные коды пополнения баланса гидра/hydra
  Десятки тысяч довольных клиентов и кристальная репутация.
  Пополни свой баланса бесплатно!
  Подробнее по ссылке https://hydracode.me

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here