Ana sayfa Genel Nesne Yönelimli Programlama – Özel Metodlar

Nesne Yönelimli Programlama – Özel Metodlar

15189
1
PAYLAŞ

Nesne Yönelimli Programlama – Özel Metodlar

Nesne yönelimli programlamada son olarak sınıfların özel metodlarını nasıl kendimiz yazarız öğrenmeye çalışalım. Özel metodlar, daha önceden de bahsettiğimiz gibi bizim özel olarak çağırmadığımız ancak her classa ait metodlardır. Bunların çoğu biz tanımlamasak bile Python tarafından varsayılan olarak tanımlanır. Ancak bu metodların bazılarını da özel olarak bizim tanımlamamız gerekmektedir. Daha önceden gördüğümüz init metodu bu metodlara bir örnektir. Bu konuda bu metodlarını nasıl tanımlayacağımızı öğrenmeye çalışacağız. Şimdi örneklerimize geçelim.Şimdi buradaki metodları kendimiz nasıl tanımlayacağız öğrenmeye çalışalım.

init metodu

init metodunu kendimiz tanımlarsak artık kendi init fonksiyonumuz çalışacaktır.

str metodu

Normalde print(kitap1) ifadesi ekrana şöyle bir yazı yazdırıyor.

Ancak eğer str metodunu kendimiz tanımlarsak artık ekrana kitap1 in içeriğini daha anlaşılır yazabileceğiz.

len metodu

len metodu normalde özel olarak biz tanımlamazsak tanımlanan bir metod değil. Onun için bu metodu kendimiz tanımlamamız gereklidir.

del metodu

del metodu Pythonda bir objeyi del anahtar kelimesiyle sildiğimiz zaman çalıştırılan metoddur. Bu metodu kendimiz tanımlayarak ekstra özellikler ekleyebiliriz.

Siz de bunlar gibi çoğu özel metodu ihtiyacınız olduğu zaman kendiniz yazabilirsiniz. Özel metodlar için güzel bir ingilizce kaynak için şuradan faydalanabilirsiniz.

http://www.diveintopython3.net/special-method-names.html

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here