Ana sayfa Programlama Algoritma Kuantum Programlama İçin qutip Kütüphanesinin Kurulumu

Kuantum Programlama İçin qutip Kütüphanesinin Kurulumu

7994
2
PAYLAŞ

Kuantum bilgisayarların temeli kuantum mekaniği ilkelerine dayanır. Kuantum mekaniği atom ve atom altı parçacıklarının davranışlarını inceleyen bir bilim dalıdır. Kuantum Bilgisayarlar:Molekül, atom, atom altı parçacıklar ve foton davranışlarının bilgi iletişiminde kullanılmasına dayanan bilgisayarlardır. Kuantum bilgisayarlar denilmesinin sebebi moleküli atom, atom altı parçacıklar ve fotonun davranışlarını inceleyen bilim dalı Kuantum Fiziği olduğundan dolayıdır.
Kuantum Bilgisayarların Ortaya Çıkış Nedeni: Kuantum bilgisayarlar diğerlerinin aksine 0 ve 1’i aynı zamanda 0,1 arasındaki tüm olası durumları aynı anda değerlendirdiklerinden klasik bilgisayarlara göre üstün ve hızlı işlem yapabilme kapasitesine sahiptirler. Örneğin 64 bitlik klasik bilgisayar ile 64 qubitlik (kuantum biti) kuantum bilgisayar karşılaştıracak olursak bu tür bir kuantum bilgisayar klasik bilgisayara göre 2^{64} tane işlemi aynı anda yapabilecek üstün kapasiteye sahip demektir. Bu hızın sebebi 0 ve 1’in aynı anda değerlendirilmesi (süper pozisyon durumu)ndan dolayıdır. Kuantum bilgisayarların programlaması ise kuantum mekaniğinin programlanmasından geçer. Bunun farkına varan bir grup bilim insanı http://qutip.org/ sitesinde bir kutuphane geliştirmişlerdir. Python programlama dili üzerinde çalışan bir kütüphane adı qutip;

QuTiP: Kuantum mekaniği ve kuantum hesaplamalı simüle etmek için açık kaynaklı bir python kütühanesidir. QuTiP kütüphanesi,Numpy, Scipy ve Cython gibi yine python için geliştirilmiş bilimsel hesaplamalrı yapan ek kütüphanelerini kullanır. Grafikleri çizmek için Matplotlib kütüphanesini kullanır. QuTiP, kuantum mekaniği ile ilgili ve hesaplaması çok zor olan işlemleri görsel ve kolay bir şekilde tasarlanmıştır. QuTiP, Linux, Mac OSX ve Windows * gibi tüm büyük platformlarda kullanım ve / veya modifikasyon için serbestçe kullanılabilir. Bir çok kuantum hesaplamalr için kütüphane inceledim kullanıcı dostu ve yönetimi çok kolay olan bir kütüphanedir. Kuantum hesaplama tekniklerini çok basit bir düzeyde ve kavramsal düzeyde hazırlamıştır. Kuantum hesaplamanın temeli olan tensörler tensor(a,b) şeklinde çok basit bir fonksiyonla çözülmüştür. Yine aynı şekilde kuantum hesaplama kapıları için cphase(pi/2) diyorsunuz faz kapısnı doğrudan uygulama yapabiliyorsunuz.

QuTiP example: Quantum Gates and their usage

Bu yazımızda bu kütüphaneyi nasıl kuracağız. Onu anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle belirteyim ki hem mac için hemde windows için aynı işlemleri yapıyoruz. Özellikle Anaconda paket yazılımı kuruluysa işiniz  çok kolay. Şu komutları sırasıyla çalıştırın.

İşlem tamam!

https://wiki.python.org/moin/WindowsCompilers adresinden uygun bir Microsoft Visual C++ 14.0 kurmanızı isteyebilir. Başka bir eksiğiniz yoktur. Detaylı  kurulum için http://qutip.org/docs/latest/installation.html#general-requirements adresinden bakabilirsiniz. Kurulum yaptıktan sonra aşağıdaki kod ile kurulumu test edebilirsiniz

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here