Ana sayfa Genel İşletme bölümü nedir?

İşletme bölümü nedir?

3507
5
PAYLAŞ

Merhaba arkadaşlar. Üniversite sınavları atlatıldı, üniversiteye adım atacak gençlere yol gösterici olması bakımından kendi bölümüm ile ilgili bilgiler vermek istedim. Başlayalım öyleyse 🙂

İşletme, başkalarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere, mamül ve/veya hizmet üreten ekonomik birim anlamına gelir.
İşletme bölümü’nün amacı ise bu ekonomik birimlerin yönetimini, pazarlamasını, muhasebeciliğini, insan kaynakları’nın yönetimini, ar-ge kısmının verimli çalışmasını, minimum maliyet ve maksimum fayda ile sağlamaktır.

İşletme bölümü hakkında olumsuz algı ve yanlış bilinenler
Bir çoğumuz bilir, bayram günleri “hangi bölümde okuyorsun çocuğum? 4 yıllık mı?” sorgulamasını. İşte bu sorgulamada şanı kötü olan bölümlerdendir işletme.
İsmiyle de dalga geçilir, “kimi işleteceksin?” diye çok soru aldım tercih döneminde.
Mezun sayısının çok olduğu doğrudur, açıköğretim fakültesi sebebiyle İ.İ.B.F bölümlerini okumak çok kolay hale geldi. Fakat asıl mesele şudur, unutulmamalıdır ki; mühendislik de olsa tıp da olsa, değer yaratmak için fark yaratmak gerekir.
Mezun/işsiz oranı’nın fazla olmasının sebebi de budur.
İşverenler, artık İngilizce’yi bildiğimizi varsayıyorlar ve bunun yanında bir dil daha bilmemizi istiyorlar. Buna rağmen dile verilen önem hala çok düşük. Bu durumun suçlusu işletme bölümü değildir.

Mezun olunca ne yapılabilir?
Kendi işinizi kurabilirsiniz, bölüm bünyesinde alacağınız “Temel Hukuk, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku” gibi dersler sizi, işletme tescilinden, borç tahsiline kadar geniş bir aralıkta besler.
Yaratıcı biri olduğunuzu ve insanları anladığınızı düşünüyorsanız, alacağınız pazarlama derslerini yoğun dikkatle dinlemenizi tavsiye ederim. Freud’un benlik teorisinden yola çıkıp, derinlerde bastırılmış duyguları keşfederek, hem kendi işletmeniz için hem de müşteri firmalar için tutundurma çalışmaları yapabilirsiniz.
“Genel Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Finansal Analiz,Finansal Yönetim, Bilgisayarlı Muhasebe” gibi dersler ile birlikte, yasalara uygun şekilde, işletme için yol gösterici olan muhasebe kayıtlarını yapabilirsiniz. Muhasebe bulmaca gibidir, her şeyi yerine oturtmaya çalışır, kesin mizanda eşit sonuç bulmak istersiniz. Tabii ki mali müşavir de olabilirsiniz.
Gelelim işletme bölümünde bilgisayar alanına.
“Bilgisayar uygulamaları, Veri yapıları Yönetimi” gibi dersler, ingilizce ile birlikte size en çok değer katacak derslerdir. Word, Excel, Powerpoint gibi günlük hayatın ve işletme dünyasının olmazsa olmaz programlarını öğreneceksiniz. FileMakerPro, C,C++,Python, Java gibi dilleri ise seçmeli ders ya da okulun kursları kapsamında öğrenebilirsiniz.
Yazılım bir sevdadır, bölüm ayırt etmez.
Tavsiyelerim

Kitap okumayı ve ekonomi, liderlik, dijital pazarlama gibi konulu dergi ve köşe yazılarını okumayı asla ihmal etmeyin. Diksiyonunuz kusursuz olmalı.
Bölümde yapısı gereği, hem sayısal hem sözel dersler var. Sınav dönemlerinde uzun sözel ifadelerle karşılaşıp yorulduğunuzda sayısal dersler size korkunç gelebilir. Bu durumun yaşanmaması için günü gününe çalışmayı, tekrar etmeyi asla aksatmayın.
Dil öğrenmek size fazladan bir dünya daha açar. Ufkunuzu genişletir. Sizi değerli kılar.
İstemediğiniz bir bölümü asla okumayın.
Gezin. Görün. İnsanların duygularını, meraklarını, ihtiyaçlarını keşfedin. Sonra, konuyla ilgili projeler üretin. Teknoparkları ve kuluçka merkezlerini bol bol ziyaret edin.
Devamlı kendinizi geliştirmeye bakın. Önce ülkemize sonra kendinize katma değer sağlamaya çalışın. Araştırmayı sevin. Kulüplerde yer alın, hatta kendi kulübünüzü kurun.

Unutmayın, her biriniz eşsiz ve pırıl pırıl beyinlersiniz. Hoşçakalın..

 

 

 

5 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here