Ana sayfa Genel İngilizce Öğrenme Yolları

İngilizce Öğrenme Yolları

35016
21
PAYLAŞ

1 lisan, 1 insan; 2 lisan 2 insan diyerek söze başlamak istiyorum.
Yabancı dil öğrenmek bizim için bir sorun değil aslında. Ülke olarak sayısal olduğu kadar sözel yönü de kuvvetli olan insanlarız. Bizim asıl düşmanımız ön yargımız.

Türk gibi başlamak deyimi de bu konuya tam olarak uygun. Bir plan yapmadan, “öğreneceğim!” diyerek yola çıkıyoruz. Ancak etkili yolları bilmeden, yol haritası çıkarmadan çıkılan yolda, tükeniyoruz, hevesimizi kaybediyoruz.

1.HER ŞEYİ OKUYUN.

Yabancı gazeteleri takip edin, makaleleri okuyun. Hem dünya çapında güncel olaylardan haberdar olursunuz hem de yeni kelimeler öğrenirsiniz. Kalıp ifadeleri öğrenmek, koca bir paragrafın konusunu anlamak, günlük yaşamdaki diyalogları akıcı hale getirmek gibi detaylarda şaşıracağınız şekilde fayda sağlayacak.
Hobilerinizle ilgili yabancı dergiler okuyun. Ufkunuzu genişletin.
Temelden başlayıp seviyesi artan ingilizce kitap setleri edinin.
Masanızın üstünde, cebinizde bir dünya var. Kullanın!

2.NOT ALIN.
Yeni kelimeler öğrenmek aslında dil öğrenmenin temelini oluşturur. Fakat kelime öğrenmek, kitap okur gibi sözlük okuyup kelime ezberlemek demek değildir. İşe de yaramaz zaten bu yöntem.
Gün içinde vakit geçirdiğiniz bir yere, öğrendiğiniz kelimeleri post-it yardımıyla yapıştırın.
Kendi metinlerinizi oluşturun.

3.İNSANLARLA İLETİŞİMDE KALIN.
Akıllı telefonlar sayesinde, ağzımızı oynatmadan konuşabilir hale geldik. Fakat işin detayı şu, bir dili yazarken kullanılan jargon ile konuşurken kullanılan arasında büyük fark var. Konuşurken devrik, kuralsız cümleler kullanılırken yazı dilinde çoğunlukla nizami cümleler kullanılır.
İngilizce öğrenirken de koyacağımız temel hedeflerden biri, konuşma ve yazı dilimiz arasındaki farkı en aza indirmektir.
İmkanınız var ise yurtdışı kurslarına katılın. Yok ise, Cambly gibi uygulamaları değerlendirmenizi, arkadaşlarınız ile birlikte ingilizce saatleri belirleyip sadece ingilizce konuşmanızı tavsiye ederim.

4.ŞARKI SÖYLEYİN.
Dinlemeyi sevdiğiniz yabancı şarkıların “lyric” versiyonlarını dinleyerek eşlik edin. Kelimeleri ve telaffuzlarını öğrenmek için en etkili yollardan biridir.
“Metallica-Turn The Page”,”John Lennon-Imagine” tavsiyelerimdir.

5.ONLİNE ALIŞTIRMA SİTELERİ 
1. Lyricstraining.com
2. dersimizingilizce.com
3. chompchomp.com
4. 5minuteenglish.com
5. englishclub.com

 

Pes etmeden, baş koyduğunuz yolda yürümeye devam edin.
İyi çalışmalar, iyi günler dilerim…

 

 

21 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here