Ana sayfa Genel Endüstri 4.0 nedir?

Endüstri 4.0 nedir?

4521
1
PAYLAŞ

İçtiğimiz sudan tutun da kullandığımız bilgisayarlara kadar tüm ürünleri üreten kurumlar işletmelerdir. Bu işletmelerde mamül meydana gelmesi için gerekli süreçler vardır. Endüstri 2.0’a kadar üretim süreçlerinde ağırlık, insan/kas gücüne dayalıydı.
Henry Ford’un, Ford Model T üretiminde kullandığı hareketli bantlar, seri üretimin başlangıcı sayılır.
Ardından endüstri 3.0 ile insan ve makine yan yana çalışmaya başladı.

Gelelim Endüstri 4.0’a. Bahsettiğimiz tüm bu süreçlerin içinde, makinenin yanında insan olmadığı üretim sistemidir. İnsana yer yok.

İoT nedir?(Nesnelerin İnterneti)

Aslında açıklaması sayfalarca sürebilecek derin bir konu olmasına rağmen, olabilecek en kısa biçimde bahsedersek, üretim süreçlerinde kullanılan makinelerin, internet aracılığıyla, birbirleriyle iletişim halinde olmalarıdır. RFID olarak bilinen akıllı etiketler sayesinde ürünün o anki durumu, özelliği, aşaması, ortak bir bulut sistemine aktarılıyor. Bu bilgilerden beslenen PLC’ler, gerekli işlemi yapıyor.

Almanya’da kurulan ve henüz prototip aşamasında olan, sadece robotların çalıştığı minik bir akıllı fabrikada sabun şişeleri kullanılıyor. Bu şişelerin üzerindeki RFID etiketleri sayesinde buluttaki bilgilerden beslenen PLC’ler, gerekli işlemi yapıyor. Şişe boşsa dolduruyor. Şişe doluysa kapağını kapatıyor.
Sistemin işleyişi bu şekilde.

FAYDALARI;
Makineler, başka bir deyişle, süreçteki robotlar, rutin bakımları haricinde durmaz ve istisnai durumlar dışında bozulmazlar. İnsanlar gibi dinlenme ihtiyaçları olmaz, doğum yapmazlar, grip olmazlar. Kesintisiz üretim ve hatta gece-gündüz aralıksız üretim için bu özellik, bulunmaz nimet.

Asıl soru şu: Üretim sürecinde insana olan yükü ortadan kaldıran endüstri 4.0, işsizliği artıracak mı? Yoksa Tam tersi, insanlar istediği rahat işlerde mi çalışacak?

Bilindiği üzere, ülkemizde Mercedes, Renault, Honda, Toyota, Fiat gibi firmaların montaj fabrikaları kurulu.
Peki bu firmalar endüstri 4.0’a geçtiğinde ne olacak?
Ucuz iş gücü için tercih edilen ülkemiz, yara alacak. Bahsi geçen firmalar, fabrikalarını ülkemizden çekecek. Kendi fabrikalarımızı kurup üretime başlamadığımız düşünüldüğünde, ülkemizde işsizlik oranı büyük bir boyuta ulaşacak.
Global olarak baktığımızda ise yara alacak bir başka ülke ise kesinlikle Çin.
Herkesin “deli bu adam ya” dediği Donald Trump’ın Amerika menşeili firmalara, fabrikalarınızı Amerika sınırları içine çekin diye uyarmasının bir sebebinin de Endüstri 4.0 olduğunu düşünüyorum.

NE YAPMALIYIZ? 

Katma değerli ürünler üretmek için çaba harcamalıyız.
Tabiri caiz ise, parmak kadar işlemci’nin, tonlarca patatesten daha pahalı olması durumun özetidir.
Tüketim ekonomisinden üretim ekonomisine geçmeliyiz. Ülke olarak da birey olarak da bunun için çabalamalıyız.

Birey olarak bakıldığında, imkanı ve yeteneği olan herkes programlama dili öğrenmeli.
Endüstri 4.0 sanıldığı kadar uzak değil…

Kendinizi geliştirin, bol şans. Hoşçakalın…

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here