Ana sayfa Mühendislik Bilgi Güvenliği Capture The Flag (CTF) Nedir ?

Capture The Flag (CTF) Nedir ?

13793
2268
PAYLAŞ

Capture The Flag, Türkçeye “bayrağı yakala” ya da “bayrak kapmaca” olarak çevirebiliriz.

CTFler bilgi güvenliği alanında düzenlenen eğitici, öğretici, farklı bakış açılar kazandırmayı, araştırmayı hedefleyen, teorik bilgiyi pratik olarak uygulama imkanı sunan, kimi zaman gerçek hayat problemlerini içeren, bu alanda gönül vermiş kişilerin, kurumların, öğrencilerin bir araya gelerek kaynaştığı, sosyalleştiği, eğlence amacı da bulunan tırnak içinde “hacker” yarışması olarak tanımlayabiliriz. En azından kaliteli ve öğretici olan bir CTF yarışmasının özelliklerinin bunlar olması gerektiğini söyleyebiliriz. Kısaca, bir çeşit özel olarak tasarlanmış, hazırlanmış bilgi güvenliği yarışmalarıdır.

GENEL ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?
 • Online ya da Local olarak düzenlenebilir.
 • Online olarak düzenlenen CTFler genelde herkese açık olarak bir web sitesi aracılığıyla düzenlenir. Bunlarla ilgili linkleri aşağıda topladım.
 • Local CTFler ise genelde bir konferans veya bir bilgi güvenliği etkinliği kapsamında düzenlenir. Bu CTFlere katılabilmek için genelde 1. aşamayı geçmeli veya davet edilmelisiniz. Yine bu olay düzenleyen kurumlar tarafından değişkenlik gösterebilir.
 • Takım olarak yarışılır. Localde düzenlenen CTFler için takımdaki kişi sayısı, yarışmanın kurallarına göre değişir. Dünya geneline baktığımızda 4 ile 12 kişi arasında değişir. Tabi ülkemizdeki local CTFleri incelediğimizde bu sayı 2-4 kişi arasına kadar düşer. Online olarak düzenlenen bi CTFe girdiğinizde bu sayının bi önemi yoktur.
 • Bireysel versiyonları da mevcuttur.
 • Belirli bir süresi yoktur. Genelde local CTFler 8-48 saat olarak değişmekle beraber online CTFler 1 haftalık, 1 aylık hatta çözülene kadar süren CTFlerde vardır.
 • CTFlerde belli başlı kategoriler mevcuttur. Bunlar: Web, Mobil, Kriptoloji, Forensics, Pwning & Exploiting, Network, Reverse Engineering, Steganography, OSINT & Reconnaissance, MISC (Miscellaneous), Trivia.
 • Her CTFin kendine has bir zorluğu ve puanlama sistemi mevcuttur.
 • Amaç sorulan sorularda gizlenmiş cevabı bulmaktır. Bu gizlenen cevaba flag denir ve bu flagi bulan takıma ya da kişiye puan verilir. Bu şekilde en çok ve en hızlı flagleri bulan takımlar ya da kişiler skor tablosunda sıralanır.
CTFler Jeopardy ve Attack-Defense olmak üzere 2’ye ayrılır.

Jeopardy CTF: Yukarıda saydığım kategorilerden oluşan, zorluk seviyesi kolaydan zora göre puanlanan ya da dinamik puanlama tercih edilen, soru soru, kategori kategori farklılık gösteren, bilgi yarışması tadında, offline soruları da barındıran CTF türüdür. Takımlar soruları çözüp flagleri bulmaya çalışır. Yarışma süresi boyunca en çok ve en hızlı flag toplayan takım ya da kişiler yarışmayı kazanır. Genelde bu CTF türü daha yaygındır, özellikle ülkemizde düzenlenen online ve local CTFlerin %95’i Jeopardy formatındadır.

Attack-Defense CTF: Biraz daha ileri düzey diyebileceğimiz bir CTF türüdür. Bu CTFte her takım kendine ait, güvenlik zafiyetleri bulunduran networke sahiptir. Bu zafiyetler içlerinde flag barındırmaktadır. Flagler ve zafiyetler belirli bir zaman aralığına göre değişken özelliğe sahip olabilir hatta sistemin türüne göre farklılıklar gösterebilir. Genel olarak takımların yapması gereken şey, kendi sistemlerindeki güvenlik zafiyetlerini kapatmaya, sistemi ayakta tutmaya çalışmak kısaca kendi ağını saldırılardan koruyarak defans puanı kazanmak ve rakiplerinin güvenlik açıklarını bulup yaptığı ataklar sayesinde çalabildiği kadar flag çalarak atak puanı kazanmak. Toplamda en çok atak + defans puanına sahip olan takım yarışmayı kazanır.

Şimdi yukarıda bahsettiğim kategorileri ne olduklarını biraz açıklayayım:

Web: Zafiyet bulunan bir web sitesi verilir ve gizlenmiş flagi bulmanız istenir.

Mobil: Aynı şekilde web gibi önceden hazırlanmış, zafiyet içeren bir mobil uygulamanın APK’sı veya ilgili dosyaları verilir.

Forensics (Adli Bilişim) & Network : Forensic ve Network soruları çeşitlidir ve geniş bir alandır. Genelde dosya format analizleri, ağ paket analizleri, ağ incelenmesi, RAM imajları, bellek dökümlerinin incelenmesi gibi sorularla karşılaşabilirsiniz.

Pwning & Exploiting : Exploiting ve pwning aslında CTF kategorisi olarak düşündüğümüzde benzer şeylerdir. Pwn , “own” kelimesinden türetilmiş olup güvenlik camiasında argo olarak “hacklemek, fethetmek, ele geçirmek, sahip olmak” anlamına gelir. Exploiting, Türkçe anlamı “sömürmek, istismar etmek, kötüye kullanmak” olarak çevirebiliriz. Bunu da kabaca şöyle anlatabiliriz bir sistemdeki güvenlik zafiyetini bulduktan sonra o zafiyeti kullanarak sistemin olağan dışı çalışmasını sağlamanız, sistemi çalışmasını kendi lehinizde kullanmanız ya da bir şekilde kontrolü ele almanız ve bunu yaparken yazdığınız kod parçacıkları, hatta oluşturduğunuz toolunuz, scriptiniz, kodunuz, kullandığınız aşamalarınız sizin exploitinizdir. Aşağıdaki görsel ile daha iyi kavrayacağınızı düşünüyorum.

Genelde size bir sistem ve kaynak kodu verilir. Siz sistemdeki kodu anlayarak, sistemi analizlerini yaparak, zafiyetlerini tarayarak, çeşitli toollar yardımıyla ve yazdığınız kod parçacıklarıyla sistemi exploit etmeye çalışırsınız. Kategori olarak CTFlerdeki en baba, en zor kategorilerden birisidir, en keyiflisidir.

Reverse Engineering: Türkçeye “Tersine Mühendislik” olarak çevirebileceğimiz bir yazılımın ve donanımın nasıl çalıştığını anlamak için yapılan, kaynak kodlarına erişim olmamasına rağmen, sistem yapısını çözmesinden başlayarak ve kaynak kodu çıkarana kadar geçen evredir. Sadece bir yazılım olarak düşünmeyin, donanımlara da hatta her türlü makineye reverse engineering yapılabilir. Gerçek hayattan örnek vermek gerekirse, düşünün ki bir antivirüs programı şirketi, yeni çıkan ve yayılan bir virüse karşı koyabilmesi için o virüsü reverse engineering yöntemlerini kullanarak virüsün nasıl çalıştığını anlayıp, kodlarını çıkarıp, önlemlerini ve çözümlerini ona göre alacak olması, en yaygın örneklerden biridir. CTFlerde en baba bir diğer kategoridir, zordur, ciddi bi tecrübe ve bilgi gerektirir. 2-3 ayda hatta 1-2 yılda ileri düzeylerde öğrenilecek bir şey değildir.

Kriptoloji: Kriptografi ve Kriptanaliz (Kriptografik algoritmalarını analizleri) ile ilgili bir bilim dalıdır. Kısaca, şifreleme bilimidir. Aslında kriptolojinin arka planında derin bir matematik yatar. Matematiksel bazı algoritmalar sayesinde verileri kolayca şifreleyebiliyoruz. Tabi ne kadar güvenli olduklarını tartışabiliriz orası ayrı. CTFlerde zor kategoriler arasında gelir, önemli ve bi o kadar zevkli olduğunu söyleyebilirim.

Steganografi: Eski Yunanca’da “gizlenmiş yazı” anlamına gelir ve bilgiyi gizleme (Not: şifreleme değil) bilimine verilen addır. Steganografinin şifrelemeye göre en büyük avantajı bilgiyi gören bir kimsenin gördüğü şeyin içinde önemli bir bilgi olduğunu fark edemiyor olmasıdır, böylece içinde bir bilgi aramaz (oysaki bir şifreli mesaj, çözmesi zor olsa bile, gizemi dolayısıyla ilgi çeker). Dijital ortamda kısaca veri içine veri gömmektir. Bununla ilgili, çeşitli algoritmalar mevcuttur. CTFlerde en ilgi çeken, zevkli diyebileceğimiz türden soru kategorisidir. Diğer kategorilere göre pasif ve kolay gibi görünse de kimi zaman, en zor sorular arasında yer alabilir.

OSINT & Recon: OSINT açılımı, Open Source Intellinge yani Açık Kaynak İstihbaratı, Recon ise yani Reconnaissance Türkçeye keşif olarak çevirebiliriz. Bu tarz CTF soruları aslında sizden istedikleri hedefe ya da verdikleri bilgiler doğrultusunda stalk yapmanızı isteniyordur, yani bunu sadece sosyal medya olarak düşünmeyin bütün internet alemini düşünün (bazı yarışmalarda deep web dahil) flag her yerde olabilir. Hatta sınırları zorlamanız gerekebilir, flag için bazen Japonya’daki bir mobese kamerasına bile erişmeniz gerekebilir(denendi), Güney Kore’deki bir dişçinin numarasını bulup onu aramanız gerekebilir(denendi) ya da 10 sene önceki bi gazete de yayınlanmış haber fotoğrafındaki kişinin ev adresini bulmaya çalışmanız(denendi) gibi gibi örnekler çoğaltılabilir. Gerisi sizin yaratıcılığınıza ve stalkerlığına kalmış bişey. CTFlerde kimi zaman en uğraştırıcı, uzun soluklu olabilen, bazılarını keyifli bulduğum bazıların da ise çileden çıktığım sorulardır.

MISC (Miscellaneous): Türkçesi tam olarak “ortaya karışık” diyebileceğimiz türden sorulardır. Biraz kripto, biraz pwn, biraz reverse her şey içerebilir adı üstünde karmaşıktır. Genelde zordur ve aşamalı gider, sorusuna göre değişir.

Trivia: Türkçesi “önemsiz şeyler” ya da bence tam karşılığı olan “Tırı Vırı, Ivır Zıvır” olarak çevirmek yanlış olmaz. CTFlerde genelde ısınma soruları olarak sorulur ya da 1-2 tane tahmine dayalı çok fazla bilgi gerektirmeyen eğlence amaçlı sorulur, puanları yüksek olmamalıdır kanımca yani kısaca özetlemem gerekirse, “pazar eki bulmacası”” tadında sorulardır.

Sonraki yazılarımda bu kategorilerle ilgili daha spefisifik, daha ayrıntılı yazılar yazmayı düşünüyorum.

CTF için kaynaklar

CTF Timehttps://ctftime.org/

Dünya çapındaki geçmiş ve gelecekteki CTF yarışmalarını zamanına, türüne göre listeler. Ayrıca CTFlerin zorluk seviyelerinin, kalitelerinin oylamaya sunulduğu ve oylama sonucu takımların sıralamalarına göre puan kazanabildikleri, özel formulü bulunan bi ranking sistemine sahiptir. Siz de kendi takımınızı oluşturup Online olan CTFlere katılabilirsiniz.

Hack The Boxhttps://www.hackthebox.eu/

Penetrasyon testi becerilerinizi geliştirmenize ve fikirlerinizİ diğer üyelerle paylaşmanıza olanak sağlayan çevrimiçi bir platformdur. Bu platformdaki CTF makineleri çeşitli zorluklara sahip ve sürekli güncelleniyorlar, ayrıca jeopardy formatta 7/24 açık her kategoride öğrentici sorular mevcut. Üye olabilirsiniz.

CTF Learnhttps://ctflearn.com/

Bu web sitesi tamamen gönüllü insanların soru hazırladığı ve kendi sorularını paylaştığı bi platformdur. Öğretici sorular olduğu kadar tahmine dayalı sorulara denk gelebilirsiniz ama eğer ilginiz varsa kayıt olup çözebildiğiniz kadar soru çözmenizi tavsiye ederim.

Ve diğer girip bakmanızı tavsiye ettiğim web siteleri

Şöyle dönüp baktığımızda, son 10 yıl içerisinde CTF kültürünün Dünyada ve Türkiye’de giderek hızla arttığını söyleyebiliriz. Eskiden ülkemizde bu kadar çok yarışma düzenlenmezdi, düzenlense bile bu kadar ilgi görmezdi. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde Türkiye’de çok fazla bilgi güvenliği etkinliği, konferansı düzenleneceğine ve beraberinde CTF yarışmalarının sayısının giderek artacağını garanti edebilirim. Şuan için bir dünya devi olmamız mümkün görünmese bile, bundan 3-4 yıl sonra şu anki konumumuzdan çok daha iyi olabileceğimizi düşünüyorum.

Özellikle Dünya genelindeki CTF takımlarına baktığımızda gözümüze çarpan ülkeler: Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, Japonya, Polonya, İsrail, Almanya, Ukrayna önde gelen, domine eden ülkeler arasındalar.

Ben mesela şuanda orta okulda ya da lisede okuyor olsam; bilgisayara, programlamaya ilgili olan 2-3 tane arkadaşımı kafalarım, kendi çapımızda bir tane CTF takımı kurarım, çoğu genç bundan çok çekiniyor, yapamadığı için ya da olmayacağını düşündüğü için. Şunu söylemeliyim ki yurt dışındaki yarışmaları gözlemlediğim kadarıyla liseler ve ortaokullar arası düzenlenen yarışmalardaki pek çok genç bizim ülkemizdeki sektörün üst seviyelerindeki mühendislere taş çıkaracak cinsteler hatta üzerindeler. Kimse gökten zeplinle inmedi sonuçta en deneyimli CTF yarışmacıları bile hiç soru çözemediği CTFlerin olduğunu bilelim. Genel olarak ise bu sektördeki en önemli şeylerden birisi hatta sektörü de geçtim, iyi bir yazılım, bilgisayar mühendisi, programcısı ya da hobi olarak uğraşan insanların bilişim sektöründe kendilerine bir şeyler katabilmesi için bence önce okuma alışkanlıklarının olması gerekiyor çünkü ciddi anlamda çok fazla öğrenilmesi, okunması gereken şey var. Hele ki konumuz bilgi güvenliği ise bunun daha iyi seviyelerde, daha istekli olunması gerekiyor.

2268 YORUMLAR

 1. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any techniques to help stop content from being stolen? I’d certainly appreciate it.

 2. Superb blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely confused .. Any ideas? Cheers!

 3. Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Thanks

 4. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Cheers!

 5. Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m
  impressed! Extremely useful info specially the last part 🙂 I care for such information much.

  I was looking for this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.

 6. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 7. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 8. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Chrome.

  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to
  let you know. The layout look great though!
  Hope you get the problem solved soon. Kudos

 9. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 10. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any methods to help prevent content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

 11. Hi, i think that i noticed you visited my site thus i got here to “return the want”.I’m attempting to to find issues to improve my site!I assume its good enough to make use of some of your ideas!!

 12. Terrific work! That is the type of info that are supposed to be shared around the net. Shame on the search engines for now not positioning this submit higher! Come on over and discuss with my site . Thank you =)

 13. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 14. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable information to work on. You
  have done a formidable job and our whole community will
  be grateful to you.

 15. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to seek out any individual with some unique ideas on this subject. realy thanks for beginning this up. this web site is one thing that is needed on the web, someone with a little bit originality. useful job for bringing one thing new to the internet!

 16. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. thanks

 17. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve learn this post and if I may just I wish to recommend you few fascinating things or tips. Perhaps you can write subsequent articles regarding this article. I desire to read even more issues approximately it!

 18. Thank you for sharing excellent informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and just couldn’t come across. What an ideal web site.

 19. Wonderful site. A lot of useful info here. I?¦m sending it to a few friends ans also sharing in delicious. And certainly, thanks for your sweat!

 20. fantastic post, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector do not understand this. You should proceed your writing. I am sure, you have a great readers’ base already!

 21. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 22. hi!,I like your writing so much! share we communicate more about your post on AOL? I need a specialist on this area to solve my problem. Maybe that’s you! Looking forward to see you.

 23. Your style is so unique compared to many other people. Thank you for publishing when you have the opportunity,Guess I will just make this bookmarked.2

 24. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 25. I am no longer sure where you are getting your info, but good topic. I must spend a while finding out much more or understanding more. Thank you for magnificent information I used to be searching for this information for my mission.

 26. You actually make it seem so easy along with your presentation however I in finding this matter to be actually something that I believe I’d never understand. It kind of feels too complex and very vast for me. I’m taking a look forward on your next post, I will attempt to get the hold of it!

 27. Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any tips and hints for rookie blog writers? I’d genuinely appreciate it.

 28. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 29. I will immediately grab your rss feed as I can not to find your email subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me understand in order that I may subscribe. Thanks.

 30. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Bless you!

 31. Venus Viva™對所有皮膚類型都是安全的,並使用革命性的Nano Fractional Radio Frequency™(納米點陣射頻™)和Smart Scan™(智能掃描™)技術,通過選擇性真皮加熱,從而提供優異的治療效果。使用Nano Fractional RF™將能量透過表皮傳遞至真皮,從而產生熱量,並啟動膚膚的生理機制,重建膠原蛋白及刺激纖維母細胞,最終刺激導致組織重塑。功效:✔改善膚質✔肌膚緊緻✔減淡妊娠紋✔痤瘡及暗瘡疤痕✔減淡細紋及皺紋✔面部肌膚賦活再生 適合面部及頸部

 32. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. kudos

 33. Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely useful information specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this particular info for a very long time. Thank you and good luck.

 34. My wife and i were so happy Peter could finish up his studies through your precious recommendations he gained from your very own web site. It is now and again perplexing to just always be handing out guides some others have been trying to sell. And we all know we’ve got the website owner to thank because of that. All of the illustrations you made, the easy website menu, the friendships you make it possible to create – it is most remarkable, and it is aiding our son and us believe that this idea is satisfying, and that’s exceedingly vital. Thanks for the whole thing!

 35. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too fantastic. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I cant wait to read far more from you. This is really a great website.

 36. I intended to create you this little remark in order to say thanks once again with your splendid principles you have provided on this site. It has been quite particularly open-handed with people like you to present freely what exactly most of us would have marketed as an electronic book to help make some bucks for themselves, and in particular seeing that you might well have tried it if you wanted. Those principles in addition served to become a good way to be aware that other people online have a similar keenness like my own to realize a great deal more concerning this issue. I am sure there are thousands of more pleasant occasions in the future for folks who discover your site.

 37. hello there and thank you on your info – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however experience some technical points using this site, as I skilled to reload the website many occasions prior to I could get it to load correctly. I had been considering in case your hosting is OK? Now not that I’m complaining, but slow loading instances instances will sometimes impact your placement in google and could injury your high-quality rating if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I’m including this RSS to my email and can look out for much extra of your respective interesting content. Make sure you replace this again very soon..

 38. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was
  wondering what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive.
  Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

 39. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. An excellent read. I will certainly be back.

 40. This is the appropriate weblog for anyone who needs to seek out out about this topic. You understand so much its nearly laborious to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You positively put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply nice!

 41. “constantly i used to read smaller articles or reviews which as well clear their motive, and that is also happening with this piece of writing which I am reading at this place.”

 42. I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!…

 43. 473699 272875Normally I dont learn post on blogs, even so I wish to say that this write-up quite pressured me to try and do it! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite wonderful post. 804937

 44. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossips and internet and this is actually frustrating. A good blog with interesting content, that is what I need. Thank you for keeping this web-site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 45. I like the helpful information you supply on your articles. I will bookmark your weblog and check once more here regularly. I’m moderately sure I’ll be informed plenty of new stuff right right here! Best of luck for the next!

 46. Thanks for your personal marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you may be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will come back at some point. I want to encourage yourself to continue your great writing, have a nice evening!

 47. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 48. Great V I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme . a tones way for your client to communicate. Excellent task..

 49. I do agree with all of the ideas you have presented in your post. They are really convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for beginners. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 50. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my agreement. Do you know any methods to help stop content from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

 51. I¦ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site. Studying this information So i¦m glad to show that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much definitely will make certain to do not fail to remember this site and give it a glance on a relentless basis.

 52. Awesome blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. With thanks

 53. I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 54. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming as well. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it.

 55. Its such as you read my thoughts! You appear to grasp a lot approximately this, like you wrote the ebook in it or something. I believe that you just can do with a few to drive the message house a bit, however instead of that, that is great blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.

 56. Just about all of what you assert is astonishingly appropriate and it makes me ponder why I hadn’t looked at this with this light previously. Your piece really did switch the light on for me personally as far as this specific subject matter goes. Nevertheless at this time there is actually one particular issue I am not really too comfortable with so while I make an effort to reconcile that with the actual core idea of the point, let me see what all the rest of the subscribers have to say.Very well done.

 57. I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You’re incredible! Thanks!

 58. Hi would you mind letting me know which webhost you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!

 59. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 60. Its such as you learn my mind! You appear to understand a lot about this, like you wrote the e book in it or something. I feel that you just could do with some to drive the message house a little bit, but other than that, this is magnificent blog. An excellent read. I’ll certainly be back.

 61. What i don’t understood is if truth be told how you are not really a lot more well-appreciated than you may be now. You’re so intelligent. You already know therefore significantly in terms of this topic, produced me for my part consider it from so many numerous angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated except it’s one thing to do with Woman gaga! Your individual stuffs nice. At all times deal with it up!

 62. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to contribute & assist other users like its aided me. Great job.

 63. Wow! This could be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Magnificent. I am also an expert in this topic so I can understand your hard work.

 64. Wonderful website. Lots of helpful information here. I’m sending it to several friends ans also sharing in delicious. And of course, thanks for your effort!

 65. I’m not sure where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this information for my mission.

 66. Excellent post however , I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Thanks!

 67. Nice post. I learn one thing tougher on different blogs everyday. It should always be stimulating to learn content from other writers and observe slightly one thing from their store. I’d favor to use some with the content material on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll offer you a hyperlink on your net blog. Thanks for sharing.

 68. I truly enjoy examining on this site, it holds good content. “Beware lest in your anxiety to avoid war you obtain a master.” by Demosthenes.

 69. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your website? My blog is in the exact same area of interest as yours and my users would really benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this alright with you. Thank you!

 70. Howdy just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 71. I haven¦t checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 72. I don’t even understand how I ended up here, but I believed this put up was great. I don’t understand who you might be however definitely you’re going to a well-known blogger if you happen to aren’t already 😉 Cheers!

 73. I have been surfing online more than three hours these days, yet I by no means found any fascinating article like yours. It is pretty value sufficient for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made just right content material as you did, the net will likely be a lot more useful than ever before.

 74. When I originally commented I clicked the -Notify me when new feedback are added- checkbox and now every time a remark is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any manner you’ll be able to remove me from that service? Thanks!

 75. Howdy would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 76. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100 positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 77. Good site! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS which must do the trick! Have a great day!

 78. My brother suggested I would possibly like this website. He was once totally right. This submit actually made my day. You cann’t believe simply how a lot time I had spent for this information! Thank you!

 79. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 80. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything. However think about if you added some great visuals or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this website could certainly be one of the greatest in its niche. Excellent blog!

 81. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this blog with my Facebook group. Talk soon!

 82. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 83. Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very helpful information specifically the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this particular info for a very long time. Thank you and good luck.

 84. Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to mention that I have really loved surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing for your rss feed and I hope you write again soon!

 85. I will right away take hold of your rss feed as I can not to find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me understand so that I may subscribe. Thanks.

 86. The next time I learn a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I imply, I do know it was my option to learn, but I really thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you may fix if you werent too busy looking for attention.

 87. Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 88. Good day very nice website!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your website and take the feeds alsoKI’m happy to find a lot of useful information right here within the put up, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 89. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 90. Hiya very cool site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your site and take the feeds also…I am glad to find so many helpful info here within the publish, we want develop more strategies on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 91. you’re really a good webmaster. The web site loading speed is incredible. It seems that you’re doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you’ve done a great job on this topic!

 92. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the problem solved soon. Many thanks

 93. Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between superb usability and appearance. I must say you have done a fantastic job with this. Additionally, the blog loads super fast for me on Chrome. Outstanding Blog!

 94. I have been surfing on-line more than three hours these days, but I never found any interesting article like yours. It’s lovely price sufficient for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will probably be a lot more useful than ever before.

 95. Thanks for one’s marvelous posting! I really enjoyed reading it, you are a great author.I will remember to bookmark your blog and may come back someday. I want to encourage you to definitely continue your great job, have a nice evening!

 96. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup. Do you have any methods to stop hackers?

 97. That is really interesting, You are an overly skilled blogger.
  I have joined your feed and stay up for looking for extra
  of your wonderful post. Additionally, I’ve shared your web
  site in my social networks

 98. Hey, you used to write fantastic, but the last few posts have been kinda boring… I miss your great writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

 99. Hi, Neat post. There’s a problem with your site in internet explorer, would test this… IE still is the market leader and a big portion of people will miss your wonderful writing because of this problem.

 100. Howdy would you mind letting me know which web host you’re using?

  I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say
  this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good hosting provider
  at a fair price? Thanks a lot, I appreciate it!

 101. Good day very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also…I am glad to seek out a lot of useful information here within the post, we’d like work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 102. Hey! I know this is kinda off topic however ,
  I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links
  or maybe guest writing a blog article or vice-versa?
  My website addresses a lot of the same topics as yours and I
  think we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Superb blog by the
  way!

 103. Hello there, simply was alert to your weblog through Google, and found that it’s really informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful for those who continue this in future. A lot of other folks might be benefited out of your writing. Cheers!

 104. Just desire to say your article is as astounding. The clearness in your post is simply great and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 105. Greetings from Idaho! I’m bored to death at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, superb site!

 106. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the issue resolved soon. Thanks

 107. Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you Nonetheless I’m experiencing concern with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss drawback? Anybody who is aware of kindly respond. Thnkx

 108. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this information So i’m happy to convey that I have a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make sure to do not forget this site and give it a look on a constant basis.

 109. F*ckin¦ remarkable issues here. I¦m very satisfied to look your post. Thank you so much and i’m taking a look forward to contact you. Will you please drop me a mail?

 110. I wanted to write down a small comment to appreciate you for these amazing concepts you are giving here. My particularly long internet lookup has at the end been paid with good quality information to exchange with my relatives. I would tell you that we readers actually are very much fortunate to live in a fine site with so many marvellous professionals with useful things. I feel truly privileged to have come across the website page and look forward to so many more fabulous times reading here. Thank you once again for all the details.

 111. Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift.

 112. Hi there would you mind letting me know which hosting company you’re workingwith? I’ve loaded your blog in 3 different webbrowsers and I must say this blog loads a lot quicker then most.Can you recommend a good hosting provider at a fair price?Cheers, I appreciate it!

 113. I’m truly enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come
  here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?

  Excellent work!

 114. I do accept as true with all the ideas you’ve presented for your post. They’re very convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are too brief for newbies. May just you please lengthen them a little from subsequent time? Thanks for the post.

 115. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I really like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I can not wait to read much more from you. This is really a great site.

 116. Hello exceptional website! Does running a blog like this take a massive amount work?
  I have no understanding of coding but I was hoping to start my own blog in the near future.

  Anyways, if you have any ideas or tips for new blog owners
  please share. I know this is off subject but I just needed to ask.
  Thanks!

 117. I am really loving the theme/design of your blog. Do you ever run into any web browser compatibility problems? A few of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any tips to help fix this problem?

 118. Please let me know if you’re looking for a writer for your blog. You have some really good posts and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an email if interested. Kudos!

 119. Nice post. I was checking continuously this
  blog and I am impressed! Extremely useful info particularly the
  last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this particular
  info for a very long time. Thank you and good luck.

 120. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and
  you are just extremely fantastic. I really like what you’ve acquired here,
  really like what you are saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still care for to keep it smart.
  I can not wait to read much more from you. This is really a terrific
  site.

 121. I am really loving the theme/design of your site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A few of my blog audience have complained about my site
  not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.

  Do you have any suggestions to help fix this problem?

 122. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 123. Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing
  through some of the posts I realized it’s new to me.
  Regardless, I’m certainly pleased I came across it and I’ll be book-marking it and checking back
  regularly!

 124. Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same results.

 125. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 126. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

 127. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Studying this info So i’m glad to express that I’ve a very just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I most unquestionably will make sure to don’t overlook this web site and give it a glance on a continuing basis.

 128. Hello, I do believe your web site may be having internet browser compatibility problems.
  Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to
  give you a quick heads up! Apart from that, wonderful website!

 129. Hi would you mind letting me know which webhost you’re using? I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a fair price? Many thanks, I appreciate it!

 130. Hello! I realize this is somewhat off-topic however I had to ask.

  Does operating a well-established blog like yours take a large amount of work?

  I am brand new to running a blog but I do write in my diary everyday.
  I’d like to start a blog so I can easily share my experience
  and thoughts online. Please let me know if you have
  any suggestions or tips for new aspiring bloggers. Thankyou!

 131. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any help would be greatly appreciated!

 132. Hello! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 133. I’d have to check with you here. Which isn’t one thing I usually do! I get pleasure from studying a post that will make folks think. Also, thanks for allowing me to comment!

 134. There are some attention-grabbing points in time in this article however I don’t know if I see all of them center to heart. There is some validity however I will take hold opinion till I look into it further. Good article , thanks and we want extra! Added to FeedBurner as properly

 135. great put up, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector do
  not notice this. You must continue your writing. I’m confident, you
  have a huge readers’ base already!

 136. Howdy! This post couldn’t be written much better!
  Going through this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I will forward this post to him.
  Pretty sure he’ll have a very good read. Thank you for sharing!

 137. I believe everything typed was very reasonable.

  But, what about this? what if you added a little information? I mean, I don’t wish to tell
  you how to run your blog, however what if you added something that makes people desire more?
  I mean Capture The Flag (CTF) Nedir ? | Yazılım Bilimi is kinda vanilla.
  You might look at Yahoo’s home page and see how they create article headlines to get viewers to open the links.
  You might add a related video or a picture or two to grab readers excited about everything’ve got to say.

  In my opinion, it would make your posts a little bit more interesting.

 138. This is the right blog for everyone who wants to find out about
  this topic. You know a whole lot its almost hard to
  argue with you (not that I actually would want to…HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a subject which has been written about
  for a long time. Wonderful stuff, just wonderful!

 139. We stumbled over here coming from a different page and thought I might check things out.

  I like what I see so i am just following you. Look forward to looking at your web
  page again.

 140. is a relied on QQ Texas hold’em Online and
  also Bandar Ceme Online wagering site that provides
  on the internet card games such as Online Online Poker, DominoQQ, Capsa Online, Ceme Online, Ceme99,
  Online Betting Online Poker Sites. QQ Online Poker Ceme, the very best as well as most safe on the
  internet poker agent site with 24-hour IDN Online Poker
  solution. For those of you Lovers of the game Online Online and that
  wish to play gambling Online Casino poker, Online
  Ceme, Domino QQ, City Ceme, Online Gambling, Bandar Capsa Online in 1 ID

 141. Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other websites? I have a blog based on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would value your work. If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.

 142. With every little thing which appears to be developing throughout this particular area, a significant percentage of perspectives are actually fairly refreshing. Nonetheless, I am sorry, but I do not subscribe to your entire plan, all be it refreshing none the less. It looks to everyone that your remarks are generally not totally validated and in actuality you are your self not entirely certain of your assertion. In any case I did enjoy looking at it.

 143. I was wondering if you ever considered changing the layout of your blog?

  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you
  could a little more in the way of content so people could connect with it
  better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images.
  Maybe you could space it out better?

 144. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 145. I?m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that?s both equally educative and engaging, and
  let me tell you, you’ve hit the nail on the head.
  The issue is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I came across this during my hunt for something regarding this. https://www.bacca8.com/

 146. Unquestionably consider that which you said. Your favorite reason seemed to be at the net the easiest factor to be mindful of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not understand about. You controlled to hit the nail upon the top and outlined out the whole thing with no need side effect , other people can take a signal. Will probably be back to get more. Thank you

 147. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 148. I don’t know whether it’s just me or if everybody else experiencing problems with your website.
  It seems like some of the text on your content are running off the screen. Can someone
  else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?

  This could be a problem with my web browser because I’ve had this happen before.
  Kudos

 149. It is quite well-known with an online poker to average ninety to at least one hundred hands per hour.

  Gambling in casinos is a popular human activity considering that the
  historic times. An aggressive opening can establish the feeling among other players you are holding some cards that have a real upside and the players without valuable cards
  will fold.

 150. Greetings I am so delighted I found your webpage, I really found
  you by mistake, while I was browsing on Aol for something else, Anyways I am here now and would
  just like to say thanks for a tremendous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to
  read it all at the minute but I have saved it and also added your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more,
  Please do keep up the awesome job.

 151. A fascinating discussion is worth comment. I believe
  that you ought to publish more on this issue, it might not be a taboo matter but typically people don’t speak about these topics.
  To the next! Cheers!!

 152. Neat blog! Is your theme custom made or did you download
  it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements
  would really make my blog shine. Please let me know where you got your design. Appreciate it

 153. You could certainly see your expertise in the article you write.

  The arena hopes for even more passionate writers such
  as you who aren’t afraid to say how they believe.

  At all times go after your heart.

 154. Hi excellent blog! Does running a blog similar to this take a great
  deal of work? I have no knowledge of programming but I was hoping to start my own blog in the near future.

  Anyway, should you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off topic however I simply had to ask.
  Appreciate it!

 155. Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog based upon on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my
  viewers would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 156. Hello! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept
  chatting about this. I will forward this write-up
  to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 157. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
  Very helpful info specifically the last part 🙂 I care for such info a lot.
  I was seeking this certain info for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 158. I just could not go away your website prior to suggesting that I really enjoyed the
  usual information a person supply for your visitors?
  Is gonna be back frequently to investigate cross-check
  new posts

 159. Excellent items from you, man. I’ve be mindful your stuff prior to and you’re simply too
  wonderful. I really like what you have obtained here,
  certainly like what you’re saying and the best way during which you say it.
  You are making it enjoyable and you still care for to
  keep it sensible. I can’t wait to learn far more from you.
  This is really a great web site.

 160. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you
  are simply too great. I really like what you’ve received here, really like what
  you are saying and the best way during which you are saying it.
  You make it entertaining and you still take care of to stay it
  wise. I can not wait to read much more from you. This is actually a great web site.

 161. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come
  further formerly again as exactly the same nearly
  a lot often inside case you shield this increase.

 162. I feel that is among the most significant information for
  me. And i am satisfied studying your article.

  However want to statement on few basic things, The site taste is great, the articles is really great : D.
  Just right job, cheers

 163. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back
  to your webpage? My website is in the very same area of
  interest as yours and my users would genuinely benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you.
  Thank you!

 164. Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Extremely helpful info specially the last part 🙂 I care for
  such information much. I was seeking this certain info for a very long time.

  Thank you and good luck.

 165. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed!

  Extremely useful info particularly the last part 🙂 I care for such information much.

  I was seeking this certain information for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 166. Appreciating the persistence you put into your blog and in depth information you
  provide. It’s nice to come across a blog every once in a while that
  isn’t the same old rehashed information. Fantastic read!
  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google
  account.

 167. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me
  out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 168. Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick
  shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your blog
  posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects?
  Thank you!

 169. You really make it appear really easy together with your
  presentation however I to find this topic to be really
  something which I feel I’d by no means understand. It kind of feels too complex
  and extremely broad for me. I’m taking a look
  ahead on your next put up, I will try to get the dangle of it!

 170. My brother suggested I may like this web site. He was once entirely right.

  This post actually made my day. You can not believe simply how a
  lot time I had spent for this info! Thank you!

 171. Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading
  it, you could be a great author. I will remember to bookmark your
  blog and will often come back very soon. I want to encourage yourself to continue your great job, have a nice morning!

 172. Thanks for one’s marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you’re a great author.
  I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back
  later on. I want to encourage you to definitely continue
  your great work, have a nice holiday weekend!

 173. Hello there, I do believe your web site could be having internet browser compatibility issues.

  Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine but
  when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads
  up! Aside from that, great site!

 174. Pretty element of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to say that I get in fact enjoyed account your weblog posts.
  Any way I will be subscribing for your feeds or even I success
  you get admission to persistently rapidly.

 175. Thank you for any other great post. Where else may anyone get that kind of information in such a
  perfect approach of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am at the search for
  such info.

 176. I am not sure where you are getting your information, but
  good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for wonderful info I was looking for this info for my mission.

 177. I have been exploring for a little bit for any high quality articles
  or weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site.
  Reading this info So i am happy to exhibit that I have an incredibly excellent
  uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I so much unquestionably will make certain to don?t omit this website and give it a glance on a constant
  basis.

 178. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog
  and I look forward to your new updates.

 179. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make
  your point. You clearly know what youre talking about, why
  waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could
  be giving us something enlightening to read?

 180. Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you taking the
  time and effort to put this short article together.
  I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worthwhile!

 181. You actually make it seem so easy with your presentation however I to find this topic to be actually one thing which I feel I’d by no means understand. It sort of feels too complicated and extremely vast for me. I am looking forward in your next submit, I will attempt to get the dangle of it!

 182. Woah! I’m really digging the template/theme of this website.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between user friendliness
  and visual appeal. I must say you’ve done a awesome job
  with this. Additionally, the blog loads extremely quick for me
  on Chrome. Exceptional Blog!

 183. I was wondering if you ever considered changing the page layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the
  way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 184. After I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the exact
  same comment. Perhaps there is a way you are able
  to remove me from that service? Thanks a lot!

 185. Its such as you learn my thoughts! You appear to grasp a lot about this, like you wrote the guide in it or something.
  I believe that you simply can do with some p.c. to power
  the message house a bit, but instead of that, that is excellent blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 186. What’s Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful and it has aided me out loads.
  I’m hoping to give a contribution & assist different users like its helped me.
  Good job.

 187. Hello, Neat post. There is a problem along with your website
  in web explorer, might check this? IE nonetheless is the marketplace leader and a good component to
  people will miss your fantastic writing due to this problem.

 188. whoah this weblog is wonderful i love studying your posts.
  Keep up the good work! You recognize, a lot
  of persons are looking round for this info, you can aid them greatly.

 189. Very good blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely
  confused .. Any recommendations? Thanks a lot!

 190. You really make it seem so easy with yur presentation but
  I find this matter to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.I’m looking forward for your nexdt post,
  I will try to get the hang of it!

 191. Hey! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be
  bookmarking and checking back frequently!

 192. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I may come back
  once again since i have book-marked it. Money
  and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 193. This is very interesting, You are an overly skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to
  in the hunt for extra of your wonderful post. Also, I’ve
  shared your site in my social networks

 194. Greetings from Los angeles! I’m bored at work so I decided to browse your blog on my iphone
  during lunch break. I love the information you present here and
  can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at
  how quick your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, very good site!

 195. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 196. hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up something
  new from right here. I did however expertise a few
  technical points using this site, as I experienced to reload the web site a lot of times
  previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect
  your placement in google and could damage your
  high quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my email and can look out for
  a lot more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again soon.

 197. I have been exploring for a little for any high-quality
  articles or blog posts in this kind of area .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this website.

  Reading this info So i am happy to exhibit that
  I have a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
  I so much for sure will make certain to don?t overlook this site and provides it a look regularly.

 198. That is the appropriate weblog for anybody who wants to seek out out about this topic. You realize a lot its nearly onerous to argue with you (not that I really would need…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Nice stuff, just nice!

 199. Hello! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy your content.

  Please let me know. Many thanks

 200. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 201. I was wondering if you ever considered changing the structure of your website?

  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe
  you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or
  two pictures. Maybe you could space it out better?

 202. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between usability and visual appeal. I must say that you’ve done a great job with this. In addition, the blog loads super fast for me on Internet explorer. Superb Blog!

 203. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a
  bit, but instead of that, this is great blog.

  An excellent read. I will definitely be back.

 204. After I originally commented I appear to have clicked the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve four emails with
  the same comment. Is there a way you are able to remove me from that service?
  Thanks!

 205. Hi this is kind of of off topic but I was wanting to know
  if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with
  experience. Any help would be greatly appreciated!

 206. We are a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your website offered us with useful information to work on. You
  have done a formidable job and our whole community might be thankful
  to you.

 207. There are some attention-grabbing closing dates in this article however I don’t know if I see all of them center to heart. There’s some validity however I’ll take maintain opinion till I look into it further. Good article , thanks and we want extra! Added to FeedBurner as properly

 208. Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so
  I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
  I enjoy the information you provide here and can’t wait to take a look when I get
  home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent site!

 209. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the
  screen in Chrome. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let
  you know. The layout look great though! Hope you get the problem resolved soon. Thanks

 210. I don’t even understand how I ended up right here, however
  I assumed this put up used to be good. I do not recognise
  who you might be but definitely you’re going
  to a well-known blogger if you happen to are not already.

  Cheers!

 211. Great post. I used to be checking constantly this weblog and I’m impressed!
  Extremely helpful information specifically the remaining section 🙂 I maintain such info much.
  I was looking for this particular information for
  a very lengthy time. Thank you and best of luck.

 212. Hello

  I have tried sending you a message via your website but I got an auto response saying it was not delivered for some bizarre reason, so here goes again!

  As mentioned in my previous message, I would like to contribute an article to your blog on UK and EU vape laws. I used to work for a vape shop in London some time ago and I have picked up quite some knowledge on the TPD laws. I have also talked about the vape laws in some other European countries (the ones I am knowledgeable about at least).

  I have saved the article in a word document on my G-Drive which you can access from here:

  https://drive.google.com/drive/folders/1ETR42QSnvwBUhy4kbfz6twx0pZUS1hTN?usp=sharing

  Whilst writing this article, I contacted a couple of websites to get some references to substantiate the article and back up some claims with personal anecdotes. I am sorry but I did not have the time to get any images so it would be great if you could add some that you deem appropriate.

  Just in case you want to add a bio to the article, I have cobbled together this blurb about myself.

  Tony is a vaping enthusiast who is currently vaping Blueberry Donut by Marina Vape. Tony used to work for a vape shop based in Shoreditch, London. He enjoys attending vape expos and spending quality time with his wife Melinda, three kids and two dogs in the rural settings of Kent.

  I will write up a few more articles as and when I get some downtime at work – it is crazy busy after the festive season!

  Have an awesome day!

  Regards
  Tony

 213. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I
  would never understand. It seems too complex and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I will
  try to get the hang of it!

 214. Hi, this weekend is nice designed for me, since this moment i am reading this wonderful educational piece of writing here at my home.

 215. Thanks for your personal marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you might be
  a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back very
  soon. I want to encourage continue your great job, have a nice evening!

 216. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just
  extremely wonderful. I really like what you have acquired here,
  really like what you are stating and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still care for to keep it sensible.
  I cant wait to read much more from you. This is actually
  a great site.

 217. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this outstanding blog!
  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS
  feed to my Google account. I look forward
  to new updates and will share this website with my Facebook group.
  Chat soon!

 218. Aw, this was a really nice post. In idea I want to put in writing like this additionally – taking time and precise effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and under no circumstances appear to get one thing done.

 219. I don’t even know the way I finished up here, however I assumed this publish used to be good. I do not realize who you’re however definitely you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 220. I am curious to find out what blog system you’re working with?
  I’m experiencing some minor security issues with my latest blog
  and I would like to find something more risk-free. Do you have any
  suggestions?

 221. It’s in point of fact a great and useful piece of info.

  I’m happy that you shared this helpful info with us.

  Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 222. I’m impressed, I have to say. Really hardly ever do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me let you know, you’ve hit the nail on the head. Your concept is excellent; the issue is something that not enough individuals are speaking intelligently about. I’m very pleased that I stumbled across this in my search for one thing referring to this.

 223. Ahaa,this is a nice conversation on the topic of this article at this place at this blog, I have read
  all that, so now i’m also commenting here to show my love of your
  literature.

 224. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I
  think I would never understand. It seems too complex and very broad for me.

  I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 225. Awesome site you have here but I was wondering if you knew of any community
  forums that cover the same topics talked about in this article?
  I’d really like to be a part of group where I can get advice from other experienced individuals that
  share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Thanks!

 226. is a relied on QQ Casino poker Online and also Bandar Ceme Online
  wagering website that offers on-line card games such as Online
  Poker, DominoQQ, Capsa Online, Ceme Online,
  Ceme99, Online Gaming Online Texas Hold’em Sites. QQ Texas Hold’em Ceme, the very best and safest on the
  internet poker agent website with 1 day IDN Online Online poker solution. For those of you Lovers of
  the game Online Online as well as who want to play betting Online Poker,
  Online Ceme, Domino QQ, City Ceme, Online Gambling, Bandar
  Capsa Online in 1 ID

 227. It is appropriate time to make some plans for the future
  and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I
  want to suggest you some interesting things or
  suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

 228. MarioQQ is a site of authentic loan to play poker
  online with the most effective quality servers along with the most up to date appearance.Only
  in MarioQQ poker agency that offers warranties of protection in online play online poker without the admin robot, as well as we always give the very best solution 24 hours
  a day, now all participants can play online poker anytime and anywhere due to the fact that
  we Android as well as Iphone application supplying so you can play MarioQQ on your mobile phone.

 229. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts.
  After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 230. Hello my loved one! I wish to say that this article is
  amazing, nice written and come with approximately all
  significant infos. I would like to peer more posts like
  this .

 231. Thanks for your personal marvelous posting! I really enjoyed reading it,
  you could be a great author.I will always bookmark your blog and may come back in the future.
  I want to encourage you to definitely continue
  your great job, have a nice afternoon!

 232. Hi there! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my old room
  mate! He always kept chatting about this. I will forward this post to him.
  Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 233. Unquestionably believe that which you said.
  Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be
  aware of. I say to you, I definitely get annoyed even as
  other folks consider issues that they plainly don’t realize
  about. You managed to hit the nail upon the highest and also defined out the whole
  thing without having side-effects , other folks could take a signal.
  Will probably be again to get more. Thanks

 234. Hello guys

  By way of an introduction, I am Alex. Whilst I do SEO and build links for sites in many niches, my particular area of expertise is the vape and CBD market. I have worked with over 50 vape shops, ejuice brands and wholesalers over the past year.
  I can definitely build vape links to rank your site at the top of Google and bring you tonnes of organic traffic.

  You can view and buy my packages at https://www.fiverr.com/calivapelyfe

  Thanks for your time!

  Alex

 235. This is really interesting, You are a very skilled
  blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic
  post. Also, I have shared your site in my social networks!

 236. Good post. I learn something totally new and challenging
  on sites I stumbleupon everyday. It will always be useful to read content from
  other authors and practice something from their websites.

 237. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to
  know your situation; many of us have developed some nice procedures and we are looking to exchange strategies with other folks, why
  not shoot me an email if interested.

 238. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too excellent. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible. I can’t wait to read far more from you. This is actually a wonderful web site.

 239. I just like the helpful info you provide for your articles.
  I will bookmark your weblog and take a look at again right
  here frequently. I’m somewhat sure I will be informed
  lots of new stuff right here! Good luck for the following!

 240. You’re so cool! I do not believe I have read something like that before.

  So good to discover somebody with original thoughts on this topic.
  Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that
  is needed on the internet, someone with a bit of originality!

 241. Thanks a bunch for sharing this with all people you really know what you’re talking approximately! Bookmarked. Kindly also seek advice from my web site =). We could have a link alternate contract among us!

 242. My brother suggested I might like this website. He was
  totally right. This post actually made my day.

  You can not imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 243. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous websites for about a year and am worried about switching to another platform.
  I have heard great things about blogengine.net.
  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any help would be really appreciated!

 244. Howdy! Do you know if they make any plugins to help with SEO?

  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Appreciate it!

 245. I’m truly enjoying the design and layout of your
  blog. It’s a very easy on the eyes which
  makes it much more pleasant for me to come here and visit more
  often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Excellent work!

 246. hello there and thank you for your information – I have certainly picked
  up something new from right here. I did however expertise a few technical issues using
  this website, since I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but slow loading
  instances times will often affect your placement
  in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of
  your respective fascinating content. Make sure you update this again soon.

 247. Awesome blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m
  a little lost on everything. Would you advise starting
  with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that
  I’m totally overwhelmed .. Any ideas? Thank
  you!

 248. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really
  informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 249. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday.
  It’s always helpful to read articles from other
  writers and use a little something from their sites.

 250. I think this is among the most important information for me.
  And i am glad reading your article. But wanna remark on few general
  things, The web site style is ideal, the articles is really excellent : D.
  Good job, cheers

 251. This design is wicked! You obviously know how to keep a reader entertained.

  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
  (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really loved what you had to say, and more than that, how
  you presented it. Too cool!

 252. I really love your blog.. Very nice colors & theme.
  Did you build this amazing site yourself?
  Please reply back as I’m planning to create
  my very own blog and want to find out where you got this from
  or just what the theme is called. Many thanks!

 253. hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked
  up anything new from right here. I did however expertise several technical issues using
  this website, since I experienced to reload the website lots of times previous
  to I could get it to load properly. I had been wondering if
  your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently
  affect your placement in google and could
  damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Well I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective interesting content.
  Make sure you update this again soon.

 254. Hi guys

  I just came across your forum post on how to promote your vape business. I tried registering to reply to your post but my account is still pending approval so I figured it would be quicker to drop you a quick line here.

  In terms of newsletter marketing, I would personally recommend the vape company email list from https://theeliquidboutique.co.uk/products/vape-company-e-mail-mailing-list

  I have just received today’s update and it is looking pretty good – over 39,000 clean vape company emails.

  I have been using this email list with my newsletter campaigns for about 3 months and have managed to get a pretty good result for my eliquid brands.

  Anyway, aside from that I would probably recommend that you build some quality vape backlinks for organic search engine rankings but this can take a bit of time. Another thing you should look at is social media marketing, especially Instagram. Try reviewing your prices and create some promotions on your site. If your products are cheaper than your competition then you would get more returning customers. Think about writing more blog posts and target a set of keywords that are important for your business.

  That is all I have for now.

  Cheers

 255. Just want to say your article is as surprising.
  The clarity in your post is simply spectacular and i could
  assume you’re an expert on this subject. Fine with your
  permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.

  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 256. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this outstanding blog!

  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google
  account. I look forward to fresh updates and will share this blog
  with my Facebook group. Chat soon!

 257. Howdy exceptional website! Does running a blog similar to this take a
  great deal of work? I have virtually no understanding of programming however I had been hoping to
  start my own blog soon. Anyhow, if you have any ideas
  or techniques for new blog owners please share. I know this is
  off subject nevertheless I simply needed to ask. Thank you!

 258. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 259. Fascinating blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A design like yours with a few simple tweeks would
  really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Many
  thanks

 260. 코드JUNO#아이폰xs #그래프게임#바카라#한국야동#사다리#지뢰찾기#동양야동#붐붐리턴즈#붐붐마인즈2탄#봄비벳#온카지노#조조벳#jn-agc.com#온라인카지노#온라인바카라#무료야동#인증업체#BJ야동#주노야#junoya.com#텀블러#AV정보#노래방#스포츠중계#성인사이트#비비스#리얼#메이저놀이터#먹튀없는붐붐리턴즈#먹튀셀렉트#먹튀검증사이트#먹튀select

 261. You are so awesome! I don’t believe I have read through anything
  like this before. So good to discover someone with unique thoughts on this subject matter.

  Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 262. This is very interesting, You are an overly skilled blogger.
  I have joined your feed and sit up for searching for more of your fantastic post.
  Additionally, I have shared your site in my social networks

 263. I’m very happy to find this great site. I want to to thank you for ones time for
  this particularly fantastic read!! I definitely savored every
  part of it and i also have you saved as a favorite to check out new stuff
  on your blog.

 264. I just like the helpful info you supply in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here regularly.
  I’m somewhat certain I’ll learn many new stuff right right here!
  Good luck for the following!

 265. is a trusted QQ Online poker Online as well as Bandar Ceme Online wagering website that supplies on the
  internet card video games such as Online Online Poker, DominoQQ, Capsa Online,
  Ceme Online, Ceme99, Online Gambling Online Online Poker Sites.
  QQ Texas Hold’em Ceme, the best and most safe on-line texas hold’em
  agent site with 24-hour IDN Online Poker solution. For those of you Lovers of the video game Online Online
  and also that intend to play wagering Online
  Casino poker, Online Ceme, Domino QQ, City Ceme, Online Gaming, Bandar Capsa Online in 1 ID

 266. At this time it looks like Expression Engine is the best blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 267. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism
  or copyright infringement? My site has a lot of completely unique content I’ve either
  created myself or outsourced but it looks
  like a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any techniques to help reduce content from being ripped off?
  I’d certainly appreciate it.

 268. I really love your site.. Pleasant colors & theme. Did
  you create this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create
  my own blog and would like to find out where you got this from or what
  the theme is named. Cheers!

 269. My partner and I stumbled over here coming from a
  different page annd thought Ishould check things out.

  I like what I see so now i’m following you. Look forward
  to going over your web page again.

 270. Link exchange is nothing else except it is only placing the other person’s blog link on your page at proper place and other
  person will also do similar in support of you.

 271. hey there and thank you for your info – I have certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise several technical points using this site,
  since I experienced to reload the web site
  a lot of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am
  complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage
  your high quality score if ads and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective interesting content.
  Make sure you update this again very soon.

 272. Hmm is anyone else encountering problems with the
  pictures on this blog loading? I’m trying to find
  out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

 273. Woah! I’m really digging the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough
  to get that “perfect balance” between superb usability and appearance.

  I must say you have done a very good job with this.

  Additionally, the blog loads super fast for me on Safari. Superb Blog!

 274. I don’t even know how I ended up right here, however
  I believed this submit was once good. I do not recognise who you might be but definitely you’re going to a well-known blogger in case you are not
  already. Cheers!

 275. I just could not depart your website before suggesting that I extremely loved the usual information a person supply to your guests?

  Is gonna be again continuously in order to check out
  new posts

 276. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just
  extremely magnificent. I really like what you’ve acquired
  here, certainly like what you are stating and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still care for to keep it
  smart. I cant wait to read far more from you. This
  is really a wonderful site.

 277. Hmm it appears like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what
  I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m still new
  to everything. Do you have any tips for first-time blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 278. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s
  very hard to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance.
  I must say you have done a awesome job with this. In addition, the blog loads extremely
  fast for me on Chrome. Outstanding Blog!

 279. I was very happy to discover this website. I wanted to thank you for ones time for
  this fantastic read!! I definitely appreciated every part of it and
  i also have you book-marked to see new things in your site.

 280. Hey there, I think your website might be having browser
  compatibility issues. When I look at your blog site
  in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has
  some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, superb blog!

 281. Heya i’m for the first time here. I found this board and I to find
  It truly useful & it helped me out much. I hope to present something back
  and help others like you aided me.

 282. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between superb usability and visual appearance.
  I must say you have done a great job with this. In addition, the blog loads super fast for me on Firefox.
  Outstanding Blog! Is it OK to post on Pinterest?
  Keep up the really awesome work!

 283. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter
  to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me.

  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 284. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 285. I’m now not positive the place you’re getting your information, however good topic.
  I must spend some time studying much more or working out more.
  Thank you for magnificent info I used to be searching for this
  information for my mission.

 286. My brother suggested I might like this web site. He was once totally right.
  This post actually made my day. You can not believe just how a lot
  time I had spent for this information! Thank you!

 287. Howdy just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your article seem to be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know.

  The design look great though! Hope you get the problem resolved
  soon. Cheers

 288. Hi I am so grateful I found your web site, I really
  found you by accident, while I was browsing
  on Google for something else, Anyways I am
  here now and would just like to say thanks for a fantastic post and
  a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I
  don’t have time to browse it all at the moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more,
  Please do keep up the great b.

 289. Hi there! This blog post could not be written any better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I most certainly
  will forward this post to him. Pretty sure he’ll have a good read.

  Thanks for sharing!

 290. I got this web page from my pal who shared with me concerning this site and at the moment this time I
  am browsing this web site and reading very informative content at this place.

 291. Hey I am so delighted I found your site, I really found
  you by mistake, while I was browsing on Yahoo for something else, Anyways I am here now and
  would just like to say kudos for a marvelous post and a all round exciting blog (I
  also love the theme/design), I don’t have time to go through
  it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I
  have time I will be back to read a great deal more, Please do
  keep up the great jo.

 292. I was very pleased to find this web-site.I wanted to
  thanks for your time for this wonderful read!!
  I definitely enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check
  out new stuff you blog post.

 293. is a trusted QQ Poker Online and also Bandar Ceme Online gambling site that gives
  online card games such as Online Poker, DominoQQ, Capsa Online, Ceme Online, Ceme99, Online
  Betting Online Poker Sites. QQ Texas Hold’em Ceme,
  the most effective and safest online casino poker representative site with
  24 hr IDN Online Texas hold’em solution. For those of you Lovers
  of the game Online Online and who intend to play gambling Online Casino poker, Online Ceme, Domino QQ, City Ceme, Online Betting, Bandar Capsa Online
  in 1 ID

 294. I am really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any
  browser compatibility problems? A small number of
  my blog visitors have complained about my website not working correctly in Explorer but
  looks great in Firefox. Do you have any tips to help fix this issue?

 295. Hey there! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to
  me. Nonetheless, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 296. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog
  posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I at last
  stumbled upon this site. Studying this information So i’m glad to show that I’ve an incredibly just right uncanny feeling
  I found out just what I needed. I most definitely will make sure to don?t put out of
  your mind this website and provides it a glance on a continuing basis.

 297. Pretty section of content. I just stumbled upon your
  web site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog
  posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 298. Hi, I do believe this is an excellent web site.
  I stumbledupon it 😉 I’m going to come back once again since
  I bookmarked it. Money and freedom is the greatest way
  to change, may you be rich and continue to guide other people.

 299. is a trusted QQ Texas hold’em Online and Bandar Ceme Online wagering website that supplies online card
  video games such as Online Casino Poker, DominoQQ, Capsa Online, Ceme Online, Ceme99, Online Gaming Online Online Poker Sites.
  QQ Texas Hold’em Ceme, the best and most safe
  online texas hold’em agent website with 24 hour IDN Online Texas hold’em service.
  For those of you Lovers of the video game Online Online and also who wish to play betting Online Poker, Online Ceme, Domino QQ,
  City Ceme, Online Gambling, Bandar Capsa Online in 1 ID

 300. I’m really impressed together with your writing talents and also with the layout on your
  weblog. Is this a paid topic or did you customize it your self?
  Either way keep up the excellent high quality writing,
  it’s rare to see a great weblog like this one nowadays..

 301. Hi there, just became aware of your blog through Google,
  and found that it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I’ll appreciate if you continue this in future. A lot of people will be benefited from
  your writing. Cheers!

 302. For example if you are having ace 5 and you raise re
  flop and some one else re raises and you decide to fold.
  Working out request within the judi online poker College Online is free of price for everybody’s usage and possesses numerous- free-roll and table games.
  Bureau Uniform–Complete Red Dead Redemption costumes List.